„The New York Times” przewiduje: po decyzji w sprawie „homomałżeństw” przyjdzie czas na zniesienie klauzuli sumienia

Aktualizacja: 2015-06-30 10:37 am

Mark Oppenheimer, felietonista „The New York Times ‘a” i wielu innych gazet, a także redaktor naczelny magazynu „Tablet”,  ma nadzieję, że decyzja Sądu Najwyższego USA , korzystna dla homozwiązków, przyczyni się do zniesienia wszelkich ulg podatkowych dla organizacji religijnych, w tym kościołów, które – jego zdaniem – nie powinny być wyłączone ze świadczenia usług dla sodomitów.

Dwa tygodnie temu senator Mike Lee z Utah zaproponował projekt ustawy First Amendment Defense Act, która zapewnia, że instytucje religijne nie stracą zwolnień podatkowych, jeśli nie będą świadczyć usług dla tzw. małżeństw osób tej samej płci.

W piątek, przy okazji wydania orzeczenia przez SN w sprawie Obergefell przeciw Hodges, jeden z sędziów Anthony Kennedy także zapewnił, że organizacje wyznaniowe oraz osoby indywidualne, które nie chcą uznać tzw. małżeństw jednopłciowych, będą cieszyć się właściwą ochroną.

W praktyce jednak będzie inaczej – pisze publicysta na łamach magazynu „The Time.” Oppenheimer przywołuje orzeczenie dotyczące Bob Jones University z1983 roku. Sąd orzekł wówczas, że uczelnia może stracić status podmiotu zwolnionego z płacenia podatku, jeśli jej polityka naruszy “fundamentalny porządek publiczny”. Jak dotąd tego typu rozumowanie nie zostało rozszerzone na inne sprawy, ale kiedyś to się może stać – podkreśla felietonista.

Mark Oppenheimer postuluje, by wszystkie podmioty – niezależnie czy są religijne czy nie – traktować tak samo i znieść wszelkie ulgi podatkowe, albo przynajmniej bardzo je ograniczyć w stosunku do kościołów, „które odbiegałyby od utrwalonego porządku publicznego w kwestiach rasowych lub seksualności”.

Zdaniem redaktora magazynu „Tablet,” zwolnienie religijne zmuszają krajową Izbę Skarbową (IRS) do decydowania o tym, czym jest religia. Tym samym doszło do uwikłania Kościoła i państwa w absurdalny spór.

Oppenheimer dla uzasadnienia swojej tezy o zniesieniu de facto tzw. klauzuli sumienia podaje, że najwięksi światowi religioznawcy do tej pory nie byli w stanie sformułować definicji „religii,” a tymczasem wymaga się tego od „księgowych”.

Felietonista przekonuje także, że amerykańska Izba Skarbowa w obecnej sytuacji zwalnia z płacenia podatków np. kościół scjentologiczny, chociaż wiadomo powszechnie, że organizacja ta skupia milionerów. Krytykuje zwolnienie z opodatkowania synagogi, meczety i kościoły usytuowane na niezwykle drogich działkach przy Piątej Alei w Nowym Jorku, czy chociażby zwolnienia dla bogatych organizacji znajdujących się w biednych miasteczkach, jak np. Yale University, który płaci niewielkie podatki w mieście New Haven, tylko dlatego, że wykładowcy czasami zapraszają studentów na kolacje, podczas których opowiadają im o historii lub literaturze.

Źródło: time.com., AS.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82312 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]