Magazyn „Rolling Stone” pisze o „polskich obozach” koncentracyjnych

Aktualizacja: 2015-06-23 11:17 am

Popularny dwutygodnik muzyczny „Rolling Stone” w artykule opisującym życie kanadyjskiego wokalisty i basisty Geddy’ego Lee podaje, że jego rodzice poznali się w 1941 roku w „polskim obozie” a on sam jest „dzieckiem holokaustu”. W tej sprawie zareagowała już polska ambasada.

Magazyn „Rolling Stone” powstał w 1967 roku jako ideowe pismo hippisów. Od tego czasu uległo komercjalizacji, zmieniło docelowego odbiorcę i postawiło na skandalizującą tematykę. Wciąż jednak pozostaje szanowanym czasopismem w branży muzycznej. Uznaniem cieszą się także okładki dwutygodnika.

16 czerwca w artykule opisującym życie muzyka Geddy’ego Lee napisano o „polskim obozie”, w którym w 1941 mieli poznać się rodzice gitarzysty. Nie zaznaczono tam, że chodzi o obóz założony i prowadzony przez Niemców w okupowanej Polsce. Muzyk został opisany także jako „dziecko holokaustu”.

Na internetowym forum pod artykułem rozgorzała dyskusja. Jeden z internautów zamieścił nawet link do polsko-żydowskiej strony internetowej tłumaczącej problem pojęcia „polskie obozy”. Większość uczestników dyskusji zarzuciła mu jednak niekompetencje i niepoprawność. Wychodzi więc na to, że narracja o polskich obozach weszła w świadomość społeczeństw na zachodzie.

Polska Ambasada RP w USA zaprezentowała nieśmiały protest na Twitterze. „Proszę poprawić swój błąd. To były niemieckie nazistowskie obozy w okupowanej Polsce” – głosi anglojęzyczne oświadczenie polskiej placówki dyplomatycznej.

Na prośbę o sprostowanie zareagował autor artykułu. Brian Hiatt odpisał ambasadzie także na Twitterze. „Wzmianka ma związek tylko z lokalizacją. Oczywiście, że sprawcami byli naziści z Niemiec” – pisze autor.  Redakcja jak dotąd milczy i nie odpowiedziała na kolejną prośbę ambasady. Nie wykluczone, że nigdy nie doczekamy się sprostowania.

Źródło: wpolityce.pl

MWł

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82200 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]