Aktualizacja strony została wstrzymana

Proste pytanie – czy Izrael sfinansował przerzut rosyjskich Żydów pieniędzmi, wyprowadzonymi z Polski? Bardzo proszę o odpowiedź

Osobliwa konferencja nt. „Operacji Most” (czyli przerzutu rosyjskich Żydów, poprzez Warszawę, z Moskwy do Jerozolimy), skłania do kilku refleksji i kilku pytań. Kompletnie, podkreślmy to, nie związanych z samym meritum „Mostu”.

Po pierwsze (choć to wcale nie najważniejsze, choć spektakularne) – zdumiewa postawa posła PO Marcina Święcickiego, który uznał, że nie jest rzeczą kompromitującą uczestniczenie w owej imprezie wraz z oczywistymi aferzystami – szefami spółki Art-B, Bogusławem Bagsikiem i Andrzejem Gąsiorowskim. Więcej – uczestniczenie w imprezie przez tychże gentelmanów organizowanej.

Po drugie – zdumiewa tupet jednego z tych gentelmanów (Gąsiorowskiego), który potrafi dziś twierdzić, że… żadnej afery nie było. Gąsiorowski uniknął polskiej sprawiedliwości, jego kolega Bogusław Bagsik miał jednak mniej szczęścia, zafasował wyrok 9 lat więzienia za liczne przekupstwa oraz – przede wszystkim – za wyprowadzenie z polskiego sektora bankowego gigantycznych kwot. Co miało miejsce – rzecz może nie bez znaczenia w sensie etycznym – wtedy, kiedy nasz kraj staczał się na dno kryzysu, a budżet nie miał pieniędzy na emerytury i pensje dla nauczycieli.

Po trzecie – zdumiewa postawa większości polskich mediów, które w żaden sposób nie odniosły się do tej imprezy, albo ograniczyły do „podstawiania sitka” kryminalistom. Można tylko dywagować, jaki czynnik wywarł tu większy wpływ – profesjonalny upadek środków przekazu, owocujący brakiem intelektualnych możliwości ogarnięcia tematu? Strach przed narażeniem się organizatorom, którzy – czuć to przez skórę – są, lub przynajmniej z sukcesem udają, znowu bardzo wpływowych? Obawa przed stworzeniem pozorów, które mogłyby posłużyć do oskarżenie o antysemityzm?

Po czwarte – konferencja była podzielona na dwie części, otwartą i zamkniętą. Nasza wiedza ogranicza się do otwartej. Ale bardzo wyraźnie sufluje się sugestie, iż Art-B odegrała ważną rolę w operacji „Most”.

A sam Gąsiorowski twierdzi wręcz:

Ja w operację Most wszedłem w 1985 roku. Kiedy poszła informacja, że gen. Jaruzelski podpisał układ, który był wtedy tajny, o tym, że Polska zgadza się na współudział w operacji wypuszczenia Żydów ze Związku Radzieckiego przez Polskę tranzytem, zacząłem tym mocno żyć. Czyli lobbing, wspieranie, angażowanie innych ludzi do tej operacji .

Pomińmy już ten 1985 rok, dziwnie brzmiący, bo wtedy Gąsiorowski był sobie jeszcze biednym laryngologiem w Wałbrzychu (Art-B powstało dopiero w 1989 r.).

Znacznie ważniejsze jest coś innego. Na czym konkretnie polegał udział Art-B w „operacji Most”?

Jakąś logistykę do tego dawali, w każdym razie było coś na rzeczy. To była spółka, która była wprost związana z Izraelem -mówi w wywiadzie z Jerzym Zalewskim Maciej Zalewski, na początku lat 90 sekretarz Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wiele lat potem skazany za prawdziwe czy rzekome wymuszenie pieniędzy od Bagsika i Gąsiorowskiego, ale to nie jest tu najważniejsze. Ważne, że przecież Art-B nie była żadną tam firmą logistyczną, tylko biznesem, zajmującym się tak naprawdę operacjami finansowymi. Konkretniej – kradzieżą pieniędzy za pomocą mechanizmu tzw. oscylatora.

Powstaje więc – i to jest po piąte, najważniejsze – wrażenie, że wszystko to polegało na tym, że Izrael sfinansował sobie operację przerzucania rosyjskich Żydów pieniędzmi, zagarniętymi polskiemu państwu. Za pośrednictwem firmy, stworzonej w jakiejś kooperacji ze sferami b. PZPR (bo przecież wiele wskazuje, że przez Art-B przepłynęły pieniądze tej partii – czyli też polskiego państwa, bo przecież do 1989 roku PZPR było zasadniczą częścią machiny państwowej).

I – po szóste – że wszystko to było świadomie ukrywane przed obywatelami RP. Jako człowiek, czynny w latach 90 pamiętam atmosferę niedomówień, która otaczała sprawę Art-B od samego początku. Pamiętam, że niby nikt nic nie wiedział, ale zarazem powszechne było wrażenie, że gdzieś wysoko, gdzieś najwyżej, istnieje jakaś tajemna wiedza.

W związku z tym chciałbym, żeby ktoś wreszcie powiedział, jak powyższa interpretacja sytuacji ma się do rzeczywistości? Nie spodziewam się przy tym, aby uczyniła to jakakolwiek instytucja państwa Izrael.

Ale i po polskiej stronie jest jeszcze sporo osób, które chyba mogą i powinny zabrać głos. Może choćby ówczesny premier Jan Krzysztof Bielecki?

Piotr Skwieciński

http://wpolityce.pl/polityka/256681-proste-pytanie-czy-izrael-sfinansowal-przerzut-rosyjskich-zydow-pieniedzmi-wyprowadzonymi-z-polski-bardzo-prosze-o-odpowiedz

Za: Strona prof. MIrosława Dakowskiego (21.06.2015) – „Czy Izrael sfinansował przerzut rosyjskich Żydów pieniędzmi, wyprowadzonymi z Polski ?”

 


 

Polacy a Żydzi – co mnie wkurza M. inn. o operacji „Most”

U  „Piaska”,  tego co to „ Piaskiem po oczach”, pojawił się Andrzej Gąsiorowski,  rozmowa była o operacji „Most”, a Gąsiorowski potwierdził wprost: to słynna z przestępczej afery „oscylatora” Spółka Art-B sfinansowała tajną  operację przetransportowania około 60 tys. rosyjskich Żydów do Izraela.  Jak rozumiem – po to właśnie została stworzona.

Co  mnie natchnęło do napisania notki. Przeleciałam się myślą po paru zasadniczych sprawach – i wyszło mi, co następuje:

Jak diabeł święconej wody unikam tematów, związanych ze stosunkami polsko – żydowskimi. Powód jest prosty: jestem na tyle straszą panią, że dotknęłam czegoś bardzo osobiście. Wyjeżdżała moja szkolna ferajna, dzieciaki naprawdę nie mające pojęcia, dlaczego wyrzucają je z kraju, który uważały za ojczyznę i absolutnie się z nią utożsamiały. To były czasy PRL, kiedy o Polsce („ukochany kraj, umiłowany kraj”) mówiło się w co drugim zdaniu, a emigracja uważana była za zdradę, nie za szansę. W szczenięcej grupie wiekowej, nasączanej od oseska miłością ojczyzny, takie rzeczy traktuje się śmiertelnie poważnie.

Łatwo sobie wyobrazić stan ducha tamtych dzieciaków. Dorośli z nimi nie rozmawiali o polityce, to było zbyt niebezpieczne. Dla porządku: „moi”, całkiem polscy dorośli, zapytani wprost – też chachmęcili w odpowiedzi. Podejrzewam dziś, że sami niewiele wiedzieli, poza sloganami, podsuwanymi na różnych „spędach”.

Stało się, co się miało stać, ale tamta trauma we mnie została. I w jakiś sposób ciągle mnie uwiera.

Jednak ostatnio te stosunki, które wiecznie kuleją, zaczynają mnie oburzać. Wygląda na to, że czegokolwiek Polska by nie zrobiła, spotyka się z wrogością, której zresztą – na polskiej ziemi – uczy się młode pokolenie Izraelczyków. Nie uważam, żeby Polska na to zasłużyła.

Akt 1.

http://historia.focus.pl/swiat/jak-polacy-stworzyli-izrael-296 Króciutki fragment z linku:

„Kurs w Andrychowie ( 1939 r) przeznaczony był dla oficerów Irgunu, podziemnej armii założonej przez lidera syjonistycznej prawicy Władimira Źabotyńskiego do walki o państwo żydowskie w Palestynie. Tropieni przez Brytyjczyków bojownicy w tajemnicy przedostali się do Polski z Palestyny w małych grupach, samolotami LOT, kursującymi między Hajfą a Warszawą, albo liniowcem Polonia, który łączył Palestynę z rumuńskim portem w Konstancy, a stamtąd pociągiem do Krakowa. Poza nielicznymi wyjątkami wszyscy mówili po polsku.”

Nie śmiem osądzać czy to dobrze, czy źle, że Polska perfekcyjnie wyszkoliła terrorystów z Irgunu, ale niemniej – zrobiła to. A sam artykuł gorąco polecam: poza samym sensacyjnym opisem spraw. Być może tamte wydarzenia miały wpływ na wrzesień 39 r. w odniesieniu do „gwarancji” dla Polski, już nie mówiąc o znaczeniu spraw dla Izraela.

Akt 2.

Polska nie zostawiła w Sowietach swoich żydowskich obywateli w czasie tworzenia Armii Andersa, choć zostawiła wielu polskich obywateli – z tysiąca powodów. A potem dowództwo przymknęło oko: niemal wszyscy obywatele żydowscy, wtedy już żołnierze Andersa, zwiali – kiedy Armia dotarła do Palestyny. Nikt ich nie ścigał za dezercję. Polacy rozumieli.

Wróć: kapral Mieczysław Biegun trzasnął obcasami, meldując się ( nota bene – najpierw mojemu własnemu wujowi) i prosząc o zgodę na pozostanie w Palestynie. Przytaczam to, bo Anders w „Pamiętnikach” pisze o jego dezercji. Ja czytałam inne pamiętniki, słyszałam inną opowieść.

 Potem kapral Biegun nosił inne nazwisko: Menachem Begin. Z czasem został premierem.

Akt 3.

 Okupacja, z całą gamą zachowań Polaków, tak zaszczytnych, jak hańbiących. Sprawa omawiana miliony razy, wszyscy to znamy. Ujawnione sprawy hańbiące kończyły się wyrokiem AK, zawsze jednobrzmiącym: kula w łeb. Oczywiście nie udało się namierzyć wszystkich szmalcowników, co jest nieustannie przypominane, wraz z pretensją, że Polacy nie zrobili dla „sąsiadów” wszystkiego, co można było zrobić. Według tych opinii, szeroko a kłamliwie głoszonych, wciąż ocenia nas świat, wciąż nie mający pojęcia o Po lsce czasów okupacji, w czym gorliwie pomagają żądni sławy ( i kasy) Polacy. Ciągle mnie dręczy pytanie: jak można było pomóc en masse nieznającym polskiego,  r e l i g i j n y m, przestrzegającym Prawa Żydom?

A co z zasługami? Oczywiście Yad Vashem, wielka liczba polskich nazwisk wśród „ Sprawiedliwych wśród narodów świata”, „Kto ocala jedno życie…”), itd. – ale kto o tym wie? Praktycznie my i oni, Izraelczycy. Powiedziałabym: sprawa „odptaszkowana” – i zapomniana. Nie wątpię, że przez Yad Vashem przewija się mnóstwo ludzi, ale czy na pewno szukają tam Polaków? I kontekstu historycznego?

To amerykańskie uczennice, w 1999 r. „odkryły” działalność Ireny Sendlerowej, wystawiając spektakl, według książki Jacka Mayera „Źycie w słoiku”. W słoiku, bo właśnie w nim zakopane zostały prawdziwe nazwiska 2500 dzieci wyprowadzonych z getta i „umieszczonych” ( jak to dziś zwyczajnie brzmi…) w klasztorach i polskich rodzinach.

2500 dzieci, którym trzeba było nie tylko zabezpieczyć byt, ale załatwić stosowne dokumenty, czyli wciągnąć w akcję mnóstwo ludzi, w sytuacji śmierci wiszącej nad głową.

Podaję na końcu link do „serca spraw” – do jewish.org

Ciekawe są dzieje samego słoika:

„ Gdy skończyła się wojna listę przekazała (Sendlerowa) Adolfowi Bermanowi, który był później przewodniczącym Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. On wywiózł ją do Izraela, tam ulegała licznym odpisom. Jednak nie wiadomo, co się stało z oryginalnymi „bibułkami”.

 Natomiast o Sendlerowej początkowo nie zapomniano: w 1949 r. ubecja wytłukła z niej dziecko, „w ramach wdzięczności” – bo trudno zapomnieć, kto rządził ubecją w 1949 roku. Dopiero potem o Irenie Sendlerowej zapomniano, bardzo starannie i konsekwentnie.

Akt 4.

Operacja „Most”

O tej operacji nie wiedział niemal nikt. Mam na myśli publisię, czyli obywateli, zarówno sowieckich, jak polskich.

 Najkrócej, jak można, bo sprawa jest opisana w wielu źródłach: dramatyczna sytuacja ekonomiczna Sowietów ( sankcje z powodu Afganistanu) groziła rozruchami.

Kto bywa zwykle winien, zwłaszcza w Rosji? Wiadomo, Żydzi! Co rozładowuje sytuację? Oczywiście starannie zorganizowany pogrom, w myśl długotrwałej, carskiej tradycji.

 Tym razem – z bezsprzecznego, szeroko nagłaśnianego faktu, czyli z powodu amerykańskich sankcji, 1,7 mln radzieckich Żydów znalazło się w potencjalnym, poważnym zagrożeniu. Mossad alarmował. Nie można było spraw uzgodnić drogą dyplomatyczną, stosunki dyplomatyczne między ZSRR a Izraelem były zerwane od dawna, od 67 roku. Icchak Szamir ( „de domo” zresztą Jeziernicki) musiał coś zrobić, jeśli nie chciał zapisać się w historii jako współsprawca tego, co mogło się zdarzyć, co już wisiało w powietrzu.

Okrężnymi drogami załatwiono sprawę z Gorbaczowem, oczywiście metodą „Żydów możecie sobie zabrać, dobytek zostaje u nas”, ale nie to było najważniejsze. Jak zabrać – tu był problem. Strona rosyjska dawała Żydom  paszport w jedną stronę – i absolutnie nie chciała gadać o reszcie spraw.

Gorbaczow usiłował być przywódcą na miarę europejską, ale… pod sankcja topora nie przysięgałabym, czy trochę nie było mu jednak żal, że nie będzie na kim skrupić społecznych frustracji.

 Główną kwestią było to, że o projekcie natychmiast dowiedział się ten, kto „powinien”, czyli arabskie organizacje terrorystyczne, które zagroziły atakami każdemu, kto przyłoży do niego rękę, na skutek czego Rumunia i Węgry odmówiły tranzytu. Nie było możliwe wywiezienie rosyjskich Żydów z miejsca zamieszkania wprost do Izraela. Można sądzić, że radzieckie służby nie robiły z tego tajemnicy wobec sojuszniczych państw arabskich.

Mimo nieistniejących, jak w przypadku ZSRR – od 67r. stosunków dyplomatycznych z Polską, dogadano się (Izrael md)  z Mazowieckim. Do Polski zaczęły napływać tłumy rosyjskich Żydów, każdym możliwym środkiem transportu, początkowo bez żadnej organizacji, a zagrożenie terrorystyczne wisiało w powietrzu. Trzeba było tych ludzi odebrać z dworców i terminali lotniczych, przewieźć do hoteli,  bezpiecznie zakwaterować, nakarmić, w końcu wysłać „LOT-em” do Izraela. I zrobić to, ukrywając rzecz nie tylko przed ewentualnymi terrorystami, ale także przed własnymi obywatelami.

Operacja była czystym koszmarem, trwała dwa lata – w pełnym zagrożeniu życia zarówno pasażerów, jak ochrony. To z jej powodu powstał „GROM”. Skończyła się sukcesem. Przetransportowano do Izraela około 60 tys. rosyjskich Żydów.

Dla mnie było to coś osobistego: byłam wśród osób, do których „przeciekło”, ale na konkretne pytania odpowiadano rutynowo – „Dobra, powiem, ale potem będę musiał/a cię zabić”. Chyba nic dziwnego, że – kiedy już część spraw ujrzała światło dzienne ( bo wciąż jest to tylko część spraw) – byłam raczej zachłanna na wszelkie wiadomości o niej.

Operacja „Most” była aktem humanitarnym, przebiegającym, jako się rzekło,  w sytuacji nieustannego zagrożenia. Powiedzmy tak: kiedy z pasa startował samolot z emigrantami, osłaniał go  helikopter, mający służyć za cel ewentualnej rakiecie.

Historia zatoczyła koło: znowu, jak za czasów szkolenia ludzi Źabotyńskiego, do Polski przedzierali się Żydzi, oczekujący pomocy. Znaleźli ją, docierając bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Polska nie tylko pomogła, ale „sfinansowała” operację, za pomocą przedziwnych transakcji bankowych, polegających na wyprowadzaniu pieniędzy z polskich banków przez ART-B.  Gąsiorowski „między wierszami” twierdzi, że działał w porozumieniu z polskim rządem, „oscylator” był działaniem legalnym, nikt mu nie postawił zarzutów. Wyjechał z Polski nieścigany, a list gończy za nim – to pomysł premiera Bieleckiego, wydany 90 dni po wyjeździe z kraju. O co chodziło Bieleckiemu – to inny temat.

Być może – tak właśnie było.

 Tu posłużę się cytatem z GW – „ Art-B przerzuciła 6,2 tys. czeków pomiędzy kilkudziesięcioma bankami, zarobiła na oprocentowaniu lokat 10 mln dol. Śledczy doliczyli się jednak 424 mln zł debetu na koncie spółki, bo czeki były bez pokrycia. Na tyle też wyceniono straty polskiego systemu bankowego.”

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,16749449,Koniec_afery_Art_B__Zarzut__przywlaszczenie_71_7_mln.html#ixzz3datL8jbk

Operacja „Most” od dawna nie jest tajemnicą, została – jak się rzekło – szeroko opisana, w tym zakresie, na ile można było ją ujawnić. Andrzej Gąsiorowski również opisał ją w książce ( nie czytałam, dowiedziałam się w trakcie audycji).

Jeśli rząd Mazowieckiego wiedział o tym wszystkim, jeśli się na to godził – to jest to sprawa co najmniej dziwna: nie było innej możliwości sfinansowania operacji? Według Gąsiorowskiego – sprawa zaczęła się nawet nie w samym Izraelu, tylko w środowisku żydowskim w Stanach.

Najmniej chodzi tu o pieniądze, najbardziej – o żywy kant, przeprowadzony z lekkim odcieniem pogardy wobec Polski.

Proszę zrozumieć – ja się nie czepiam samej operacji humanitarnej, choć mnóstwo spraw, z zakresu „operatywki”, wciąż jest niezrozumiałe.

Ale  już najmniej zrozumiałe jest to, że – jak już było powyżej – czegokolwiek Polska by nie zrobiła, wciąż będzie dla pewnych środowisk żydowskich naczelnym „chłopcem do bicia”, antysemickim Ciemnogrodem.

 Ktoś to nakręca – i bardzo bym chciała dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje.

Mona

http://mona11.salon24.pl/655654,polacy-a-zydzi-co-mnie-wkurza,1Mona

http://historia.focus.pl/swiat/jak-polacy-stworzyli-izrael-296

http://www.tvn24.pl/piaskiem-po-oczach,31,m/andrzej-gasiorowski-w-piaskiem-po-oczach,553109.html

http://historia.focus.pl/swiat/most-tajna-operacja-mossadu-w-polsce-1214

http://www.jewish.org.pl/index.php/historia-mainmenu-66/5462-ycie-w-soiku.html

Za: Strona prof. MIrosława Dakowskiego (21.06.2015) – „Polacy a Żydzi – co mnie wkurza [tj. tę panią md]. M. inn. o operacji „Most”.”

 


 

Most. Tajna operacja Mossadu w Polsce

[Tak wygląda wersja ufryzowana, oficjalna, choć ciągle skrywana przed tubylcami]

20 lat temu zakończyła się w Polsce największa operacja w historii służb specjalnych

Tajny Exodus

Lato 1990 r. Na warszawskim Dworcu Gdańskim pasażerowie ze zdumieniem przyglądają się grupie podróżnych, którzy opuścili pociąg Moskwa-Paryż. To około setki osób w różnym wieku, od dzieci po 80-letnie staruszki. Mają ze sobą wielkie worki, uszyte z ciemnozielonego płótna, tak ciężkie, że nie dają rady ich nieść. Ciągną je więc po podłodze dworca, rozglądając się niepewnie wokoło. Nagle do grupy podchodzi dwóch szczupłych, elegancko ubranych mężczyzn. Wszyscy skupiają się wokół nich. Po kilku minutach cała setka ludzi siedzi już w stojących pod dworcem autokarach, eskortowanych przez policyjne radiowozy. Konwój rusza do ściśle strzeżonego miejsca na warszawskim Mokotowie.

Mieszkający dziś w Izraelu Izaak Goldberg był jednym z ponad 40 tys. żydowskich emigrantów, którzy – przez Polskę – wyemigrowali z upadającego ZSRR w ramach trwającej ponad 2 lata tajnej akcji o kryptonimie „Most”. Dzięki jego relacji wiemy, jak w praktyce wyglądała ta operacja i co czuli emigranci.

A była to największa do dzisiaj akcja w historii służb specjalnych.

Upadające imperium

Latem 1988 r. premier Izraela Icchak Szamir otrzymał raport wywiadu, z którego wynikało, że kłopoty gospodarcze ZSRR mogą doprowadzić do szybkiego rozpadu sowieckiego imperium. Scenariusz mógł być krwawy i szczególnie niebezpieczny dla Żydów zamieszkujących Rosję, Ukrainę czy Białoruś. Mossad ostrzegał, że nastroje antysemickie w ZSRR rosną. Żydów oskarżało się tam o spowodowanie kłopotów gospodarczych i o udział we wprowadzeniu sankcji ekonomicznych, którymi Moskwa została obłożona po inwazji na Afganistan w 1980 r.

ZSRR pod koniec lat 80. zamieszkiwało około 1,7 mln osób pochodzenia żydowskiego. Gdyby prognozy wywiadu spełniły się, ludziom tym groził pogrom na niespotykaną dotąd skalę. [Źadne pogromy im nie groziły. Tylko Izrael potrzebował więcej ludzi, nowych ludzi. MD]  Do tego Szamir nie chciał dopuścić. W ciągu kolejnych miesięcy przy wsparciu USA zorganizował ofensywę dyplomatyczną. Jej celem było skłonienie przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa do zgody na masową emigrację radzieckich Żydów do Izraela. W rewanżu miały być złagodzone sankcje gospodarcze i udzielone korzystne kredyty dewizowe, których upadająca gospodarka imperium potrzebowała jak powietrza. Gorbaczow zgodził się, stawiając warunek, że majątek pozostawiony przez emigrantów przejdzie na własność komunistycznego państwa i nie będą oni w przyszłości rościć do niego pretensji.

Pozostawał jednak poważny problem. Emigracja do Izraela musiała odbywać się drogą lotniczą, a samoloty wiozące Żydów stanowiły doskonały cel dla arabskich organizacji terrorystycznych. Nie było tajemnicą, że terroryści mieli bliskie kontakty z sowieckimi służbami specjalnymi. Uniknięcie przecieku i zabezpieczenie lotnisk, by nie doszło do zamachu, graniczyło z cudem. Trzeba było poszukać kraju tranzytowego, w którym bezpiecznie mogłyby lądować i startować izraelskie jumbo jety.

Strzały w Bejrucie

Początkowo emigracja Żydów z ZSRR do Izraela odbywała się przez Wiedeń. Jednak ruch okazał się tam zbyt duży, by prowadzić masową i bezpieczną ewakuację. Potrzebowano lotniska specjalnie przygotowanego do takiego celu. Węgrzy odmówili z obawy przed odwetem ze strony arabskich organizacji terrorystycznych. Na przeprowadzenie akcji nie zgodziła się też Rumunia. Tymczasem w Polsce we wrześniu 1989 r. powstał pierwszy niekomunistyczny rząd Tadeusza Mazowieckiego. Do niego właśnie władze Izraela postanowiły zwrócić się z prośbą o pomoc.

Pod koniec 1989 r. do 46-letniego majora Jerzego Dziewulskiego, szefa jednostki antyterrorystycznej na warszawskim Okęciu, zaczęły docierać informacje, że szykuje się wielka operacja. Ostateczne potwierdzenie nadeszło 26 marca 1990 r., miesiąc po ponownym nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Polską a Izraelem (po 23 latach przerwy).

Tego dnia premier Mazowiecki w czasie wizyty w USA spotkał się z przedstawicielami Amerykańskiego Kongresu Żydów w nowojorskim hotelu „Plaza” i obiecał, że Polska nie uchyli się od pomocy emigrantom z ZSRR i zapewni im tranzyt. Informacja, która przedostała się do światowych serwisów, wywołała błyskawiczną reakcję arabskich organizacji terrorystycznych.

Cztery dni po oświadczeniu Mazowieckiego, 30 marca 1990 r., attaché handlowy polskiej ambasady w Libanie Bogdan Serkis wsiadał z żoną do samochodu przed biurem radcy handlowego w zachodnim Bejrucie, gdy kilku zamaskowanych napastników otworzyło do nich ogień z kałasznikowów. Polacy zostali ciężko ranni. Do zamachu przyznała się nieznana wcześniej grupa Organizacja Akcji Rewolucyjnej. Dwa dni później inna grupa – Islamski Front Militarny – zapowiedziała następne ataki na polskich dyplomatów i biura LOT, jeśli Polska nie wycofa się z obietnic złożonych Żydom.

Zaniepokojony taką perspektywą minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski wezwał na rozmowę oficera wywiadu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo polskich placówek dyplomatycznych. Był to Sławomir Petelicki. 44-letni podpułkownik przedstawił ministrowi szczegółowy projekt powołania jednostki specjalnej, którym bezskutecznie próbował zainteresować poprzednich szefów. Miała być wzorowana na brytyjskim SAS oraz amerykańskiej Delta Force i służyć do ewentualnego odbijania zajętych przez terrorystów ambasad. Spotkanie to stało się impulsem do stworzenia jednostki GROM. Do rozwiązania pozostał jednak drugi problem: jak zapewnić bezpieczeństwo żydowskim emigrantom docierającym do Polski?

Wrogowie pracują razem

W kwietniu 1990 r. do Warszawy przyjechało dwóch oficerów Mossadu w stopniu pułkowników. Obydwaj urodzili się i wychowali w Polsce, świetnie znali więc język i zwyczaje kraju. Przywieźli informacje na temat ugrupowań terrorystycznych i zagranicznych agentur, które mogłyby zagrozić planowanej operacji „Most”. Ze strony polskiej na ich partnerów wyznaczono oficerów Wydziału IV Departamentu II MSW, zajmującego się… zwalczaniem szpiegostwa izraelskiego i arabskiego. Niedawni wrogowie usiedli do wspólnych rozmów, by ustalić szczegóły akcji. Pierwszą sprawą było wyeliminowanie zagrożenia ze strony arabskich organizacji terrorystycznych w Polsce: Hezbollahu i Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Ich przedstawiciele działali tu przez długi czas nie niepokojeni przez nikogo. Dopiero pod koniec lat 80. pod naciskiem USA ówczesny rząd PRL zaczął powoli usuwać z Polski osoby z „czarnej listy” CIA.

Zamknięte zostały wówczas m.in. arabskie firmy w Poznaniu i Aninie pod Warszawą, podejrzane o sprzedaż broni organizacjom terrorystycznym. Wciąż jednak wielu Palestyńczyków mieszkających w Polsce miało doskonałe źródła informacji w polskich instytucjach rządowych (i to na wysokich szczeblach).

Kolejny problem stanowili prowadzący działalność szpiegowską pracownicy ambasad takich krajów jak Syria czy Iran. Według informacji Mossadu byli bardzo zainteresowani zdobyciem informacji na temat zabezpieczenia operacji „Most”, a status dyplomatyczny uniemożliwiał ich aresztowanie oraz deportację.

Dlatego w czasie rozmów ustalono, że najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie operacji w taki sposób, by żadna docierająca do Polski grupa Żydów nie pozostała bez fizycznej ochrony. A także, by żadna niepowołana osoba nie mogła zbliżyć się do lądujących na Okęciu samolotów El Al na odległość mniejszą niż ustalona strefa bezpieczeństwa.

Aby utrzymać operację w tajemnicy, zostały „wyciszone” wszystkie publikacje prasowe na jej temat, które pojawiły się po wizycie premiera Mazowieckiego w USA. Jednocześnie ambasada Izraela w Warszawie otrzymała zgodę na rekrutację grupy młodych ludzi i przeszkolenie ich według antyterrorystycznych procedur linii El Al, by mogli prowadzić odprawy emigrantów zarówno w Polsce, jak i w ZSRR. Dowódcą odpowiedzialnym za fizyczne zabezpieczenie „Mostu” został major Dziewulski.

Snajperzy na kandelabrach

Pięć miesięcy po rozpoczęciu operacji, latem 1990 r., rozpoczął się exodus Żydów z ZSRR. Setki emigrantów docierały do Warszawy każdego dnia. Wśród nich był Izaak Goldberg. Pamięta, jak pod Dworcem Gdańskim wszedł razem z innymi do autobusu, w którym siedział uzbrojony, ale ubrany po cywilnemu antyterrorysta. Konwój dotarł do dużego, szarego hotelu. Mieszkało już w nim kilkuset innych emigrantów, którzy dotarli do Warszawy wcześniej.

„Mówiliśmy o sobie »olim«, po hebrajsku »emigrant« – mówi Izaak. – To był cały przekrój społeczeństwa: od inteligencji z Moskwy i Petersburga po najbiedniejszych Żydów ze wsi. Dowiedzieli się o możliwości emigracji od działającej w ZSRR izraelskiej organizacji Sochnut, ale byli zdezorientowani i przerażeni. Większość ich bagażu stanowiła żywność, w tym słoje ze słoniną, zakonserwowaną na rosyjski sposób. Trudno opisać, co się czuło [jaki odór – przyp. red.], kiedy otwierali swoje worki” – wspomina.

Oprócz żywności emigranci wieźli wiele starych, bezużytecznych przedmiotów – jedynych rzeczy, które pozwolono im zabrać z ZSRR. „Jakaś babcia targała z  sobą stołek z trzema nogami – mówi Izaak. – Kiedy tłumaczyliśmy jej, żeby go zostawiła, bo w Izraelu będzie miała lepsze, powiedziała, że albo pojedzie z nim, albo wcale. Okazało się, że dostała ten stołek od swojej matki w 1940 r. i była to jej jedyna pamiątka po niej”.

W hotelu, wynajętym przez Mossad od polskiego MSW, emigranci czekali na izraelskie czartery, które miały ich zabrać do Tel Awiwu. Samoloty lądowały nieregularnie – czasami co sześć godzin, czasem co 2 dni. Zwykle późnym wieczorem.

„O przylocie dowiadywaliśmy się, gdy przychodził do nas oficer Mossadu i polskie stewardesy – mówi Goldberg. – To oni dokonywali odpraw, bezpośrednio w hotelu: nie było przy tym żadnych celników ani straży granicznej. Podstawą do wyjazdu były tzw. białe książeczki, wydawane przez Sochnut. Kiedy zrobiono listę pasażerów na nasz lot – było to ok. 200 osób – stewardesy wydały nam karty wstępu na pokład, a następnie wszyscy opuściliśmy hotel i weszliśmy do podstawionych pod nim autobusów”.

Było już ciemno, kiedy konwój eskortowany przez policyjne radiowozy docierał do zamkniętego na ten czas krajowego portu lotniczego. „Z autobusu wchodziliśmy do hali, gdzie pracownicy LOT-u liczyli pasażerów według listy i prowadzili od razu do samolotu” – mówi Izaak.

Potężne jumbo jety El Al-u stały z boku pasa startowego, w otoczeniu innych maszyn. Pod samolotem widać było zaparkowany transporter opancerzony jednostki antyterrorystycznej. Dwa inne jeździły po drodze kołowania oraz po drogach patrolowych lotniska. Na kandelabrach, oświetlających miejsce postojowe maszyn, siedzieli strzelcy wyborowi.

Kiedy nasz samolot startował, od strony jednego ze skrzydeł eskortował go polski śmigłowiec wojskowy – dodaje Izaak. – Dowiedziałem się później, że jego zadaniem było przyjęcie na siebie uderzenia, gdyby w tym czasie ktoś próbował wystrzelić w nas rakietę”.

Baza Warszawa

Takie sceny, jak opisana przez Izaaka, odbywały się na Okęciu każdej nocy przez dwa i pół roku. Przez ten czas z Warszawy do Izraela wyemigrowało 42 tys. radzieckich Żydów. Mimo to operację „Most” udało się utrzymać w tajemnicy. Oficjalnie zakończyła się jesienią 1992 r. Nieoficjalnie – Polacy nadal brali w niej udział, ale już poza granicami kraju.

Piotr (imię zmienione) był jednym z siedmiu wybrańców, którzy przeszli przez sito egzaminów kwalifikujących do odpraw pasażerów w izraelskich liniach El Al. Obowiązują tam specjalne procedury i techniki, których zadaniem jest wychwycenie potencjalnych terrorystów, zamachowców, ukrytych w bagażach bomb lub osób wykorzystanych do przewiezienia ładunków wybuchowych.

„Najpierw przez cztery miesiące sprawdzali mnie – mówi. – Potem musiałem zdać wielogodzinne egzaminy i odbyć praktyki na lotnisku Ben Gurion w Tel Awiwie. Dopiero wtedy mogłem rozpocząć pracę na Okęciu. Tam 3-4 razy w roku ćwiczyliśmy z jednostką antyterrorystyczną odpieranie ataków i ochronę pasażerów, zarówno w czasie lotu, jak i na »gejcie« oraz różnych poziomach hali. Ćwiczenia zawsze były po godzinie 22, a terminal na ten czas zamykano”.

Po zakończeniu operacji „Most” w Polsce grupa Piotra była wykorzystywana jeszcze przez kilka lat do prowadzenia odpraw emigrantów odlatujących do Izraela z lotnisk w b. ZSRR. „Lataliśmy do Moskwy, Sankt Petersburga, Kijowa, Odessy, Symferopola, Dniepropietrowska, Mińska, Homla czy Tbilisi – wylicza Piotr, dziś właściciel dobrze prosperującej firmy. – Bywało, że w czasie jednego takiego wyjazdu odprawialiśmy i 12 jumbo jetów. Izraelczycy mówili na nas »Baza Warszawa«, bo tylko my mieliśmy prawo odprawiać loty z żydowskimi emigrantami, które odbywały się za wschodnią granicą Polski. Warszawa była zresztą pierwszą stacją El Al-u, w której do odprawy pasażerów zdecydowano się zatrudnić nie-Żydów”.

Zakończona 20 lat temu operacja „Most” symbolizowała zerwanie z zależnością polskich służb od Związku Radzieckiego. Od niej też rozpoczęła się bliska współpraca polskiego wywiadu z wywiadami zachodnimi. Dzięki niej polskie jednostki specjalne zdobyły dostęp do najnowszych technik (a także sprzętu) zabezpieczających przed atakami terrorystycznymi, które wykorzystywane są do dziś. I chociaż uczestnicy operacji nadal nie mogą ujawnić wszystkiego na jej temat, zgodnie powtarzają: „Poza Polską nie ma na świecie kraju, który by czegoś takiego dokonał”.

To była najtrudniejsza operacja w moim życiu

Rozmowa z Jerzym Dziewulskim, odpowiedzialnym za antyterrorystyczne zabezpieczenie operacji „Most”

Dlaczego do przeprowadzenia operacji „Most” izraelski wywiad wybrał Polskę?

Też ich spytałem: „Dlaczego akurat tu?”. W odpowiedzi usłyszałem, że Polska była z punktu widzenia tej operacji najmniej prawdopodobna. U nas ten antysemicki trend, istniejący od dziesiątków lat, był wciąż widoczny. Najciemniej było więc pod latarnią.

Poza tym w rezultacie swojej wizyty oficerowie z Mossadu stwierdzili, że od strony antyterrorystycznej jesteśmy dobrze przygotowani i jesteśmy w stanie taką akcję zabezpieczyć. Takiej jednostki jak nasza, istniejąca od 1977 r., nie miał wtedy nikt, nawet ZSRR. Do tego mieliśmy doświadczenie – uprowadzenia samolotów, zamachy – w latach 80. było to u nas na porządku dziennym.

Miałem przy sobie cały czas Davida, oficera Mossadu, niezwykle sprawnego, który później został mianowany szefem izraelskiego wywiadu na całą Europę Wschodnią. Planowaliśmy wszystko razem i on akceptował moją część operacji.

Wywiad palestyński, a zapewne także służby innych krajów arabskich próbowały zdobyć informacje na temat planowanej operacji. Mieliście tego przykłady?

Palestyńczycy i ich sojusznicy mieli w Polsce bardzo dokładne rozpoznanie i doskonale wiedzieli, co jest grane. Do końca operacji „Most” bardzo się starali, by zdobywać szczegółową wiedzę na ten temat. Zwłaszcza Syryjczycy, których ambasada przekraczała wszystkie dopuszczalne normy. Podjeżdżali w miejsca, gdzie nikomu nie wolno było przebywać. Wiedzieli, że jeśli wysiądą, zostaną zatrzymani. Filmowali więc z samochodu z dyplomatyczną rejestracją. Chociaż oczywiście w okolice tras transportu Żydów w ogóle ich nie dopuszczaliśmy.

Jeden z moich ludzi dostał od nich propozycję finansową – kilka tysięcy dolarów – za informację o operacji. Kiedy przylatują, na którym stanowisku będzie samolot, jaka grupa ludzi. Przekazaliśmy sprawę do Urzędu Ochrony Państwa i podjęliśmy grę, ale zakończyliśmy szybko ten temat. Chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi i nie chcieliśmy ryzykować żadnej zadymy, która mogłaby wyniknąć z podwójnej gry.

Jak zaczęła się operacja?

Zaczęło się od tego, że rosyjscy Żydzi rzucili się tłumnie do rosyjskiego MSZ o zezwolenia na wyjazd. Dostawali je tysiącami. Mówiłem „mojemu” oficerowi Mossadu: „Może byście nawiązali kontakt z Rosjanami? Dowiedzieli się, jakie są ich plany, jak próbują to zorganizować?”. Odpowiedział mi: „Źadnej rozmowy z nimi nie ma. Ich interesuje tylko jedna rzecz: dokument wyjazdu, czyli paszport w jedną stronę. Chcesz – wyjeżdżaj. To jak ci ludzie mają dotrzeć do Izraela, kompletnie ich nie obchodzi”.

Więc przyjeżdżali do Polski, na Dworzec Gdański, radzieckimi pociągami, kursującymi na trasach międzynarodowych. Ale to nie były zorganizowane grupy. Przedstawiciele Izraela w Polsce na początku wiedzieli o nich tylko tyle, że przyjeżdżają. Czasem znali też jakieś nazwiska.

I wtedy nagle okazywało się, że na terenie Dworca Gdańskiego jest grupa 100-200 osób, które trzeba natychmiast przewieźć na Okęcie. Kompletny kanał. Wiedziałem, że dopóki to, co się dzieje, pozostaje tajemnicą publiczną, ryzyko jest niewielkie. Ale lada moment wszyscy będą o tym mówili i będziemy mieli kłopot. I rzeczywiście – Żydzi szybko zabrali się za organizowanie tych grup. Widocznie jakimiś kanałami dyplomatycznymi Rosjanie zaczęli przekazywać im informacje. W rezultacie ambasada Izraela w Moskwie zaczęła dostawać wykazy ludzi, którzy dostali paszporty, zgłosili gotowość wyjazdu, i następnie przekazywała je do nas.

Ale to nie rozwiązywało wszystkich problemów. Niektórzy z tych emigrantów autobusami docierali do Terespola i tu przesiadali się do polskich pociągów. Z tym trzeba było skończyć. Raz, że niosło to z sobą śmiertelne ryzyko, a dwa, że czegoś takiego nie sposób zabezpieczyć.

Kiedy do Polski zaczęło napływać naprawdę dużo emigrantów?

Pierwsze przyjazdy, o których wiedzieliśmy, ale jeszcze niezorganizowane, zaczęły się w maju 1990 roku. Mossad poprzez podstawioną firmę cywilną wynajął dla nich duży budynek, niedaleko dzisiejszej Galerii Mokotów w Warszawie. Później doszedł do tego jeszcze jeden obiekt: hotel Legii na Bemowie. W tych miejscach Żydzi byli kwaterowani w oczekiwaniu na przylot samolotu. Jednorazowo przebywało tam nawet do 300 osób. Nikomu z emigrantów nie wolno było opuszczać budynków.

Powoli się to regulowało. Coraz częściej emigranci zaczynali też docierać do Warszawy samolotami rejsowymi, co znacznie ułatwiało zabezpieczenie grupy. Do końca nie udało się całkowicie wyeliminować pociągów, ale ich zabezpieczenie było o tyle łatwiejsze, że kiedy emigranci docierali na Dworzec Gdański, to autobusy, policja, oficerowie wywiadu izraelskiego już tam na nich czekali.

Jak było zabezpieczone lotnisko?

 Boeing, który lądował, był od razu konwojowany przez nas do wyznaczonego miejsca postoju. Dostawaliśmy oczywiście informacje, że na linii podejścia samolotu stoją jacyś ludzie z placówek dyplomatycznych i obserwują lądowanie maszyn. Ale to była sprawa dla wywiadu. Nas interesowało przede wszystkim, żeby nie doszło do ataku terrorystycznego.

Zamykaliśmy więc drogi kołowania, nie wolno było zbliżać się do samolotu. Maszyna stała w miejscu, które sami wyznaczyliśmy. W otoczeniu innych samolotów, żeby nie była wystawiona na ostrzał. Od momentu lądowania boeing był otoczony przez moich ludzi i pilnowany bezpośrednio przez oficerów wywiadu izraelskiego z jednostki specjalnej Matkal.

Antyterroryści z bronią znajdowali się też na wieży kontroli lotów, kiedy samolot podchodził do lądowania. Płotu i wyjść pilnowali zwykli policjanci. Nikt nie mógł zbliżyć się do płyty lotniska na odległość poniżej 150 metrów. I tak noc w noc.

Czy były jakiekolwiek próby zamachów na emigrantów w czasie trwania operacji „Most”?

W jej trakcie nie wydarzyło się nic, co mogło zagrozić bezpieczeństwu ludzi. Źadne zamachy ani próby na Okęciu czy na trasach konwojów. Kontrwywiad posiadał oczywiście informacje o osobach, które były potwornie zainteresowane operacją. Ale potencjalni terroryści doskonale wiedzieli, że aby dokonać zamachu, musieliby się naprawdę skonfrontować z moimi ludźmi. Przeprowadzenie jakiejkolwiek akcji było w takich warunkach niebywale trudne i ten pierścień zabezpieczający nigdy nie został przerwany.

Moi ludzie doskonale wiedzieli, że sukces tej akcji to „być albo nie być”, jeśli chodzi o prestiż Polski. Podjęcie decyzji o operacji „Most” było sprawą polityczną. Ale później była to już wyłącznie sprawa techniczna. Nam chodziło o to, żeby nie dać plamy. Gdyby do czegoś doszło, wszyscy by mówili: „No tak, Polacy wzięli się za taką trudną operację, bo im Żydzi płacili, i zobaczcie…”.

Dlatego byliśmy naprawdę zmotywowani w najwyższym stopniu. Byłem pełen podziwu dla tych, którzy noc w noc brali udział w tej operacji. Ponad 2 lata kompletnie wyjęte z życia. Dzięki temu byliśmy jednak niesamowicie dograni. Niektóre loty były nieplanowane, ale wystarczyło tylko hasło – informacja, że samolot ląduje np. o 19 – i każdy orientował się, co ma robić. Żydzi z Mossadu wiedzieli o tym i pod koniec okazywali nam bardzo dużo zaufania. Pracowaliśmy zresztą według ich systemu. Dla mnie była to najlepsza szkoła.

Z punktu widzenia taktycznego była to najtrudniejsza operacja w moim życiu. W historii świata nie ma zresztą przykładu drugiego takiego, legalnego i zorganizowanego przerzutu dziesiątków tysięcy ludzi z określonej grupy etnicznej do innego państwa, oddalonego o tysiące kilometrów.

Andrzej Fedorowicz

http://historia.focus.pl/swiat/most-tajna-operacja-mossadu-w-polsce-1214

Za: Strona prof. MIrosława Dakowskiego (21.06.2015)


 

.