Aktualizacja strony została wstrzymana

Na Ukrainie odbył się koncert ku czci dywizji SS-Galizien

7 czerwca w Stanisławowie (obecnym Iwano-Frankiwsku) na Ukrainie zachodniej odbył się koncert ku czci dywizji SS-Galizien. Poległych członków SS-Galizien uczczono minutą ciszy, podczas koncertu głos zabrał ze sceny jeden z żyjących jeszcze członków dywizji.

W ciągu roku było to już wyszkolone wojsko, które mężnie stawiło opór przeważającym siłom wojsk 1. Frontu Ukraińskiego. Od 13 do 22 lipca 1944 roku w pobliżu miasta Brody w obwodzie lwowskim miała miejsce słynna bitwa, która jest przykładem niezmierzonego poświęcenia w imię wolności i niepodległości Ukrainy” – mówił 95-letni dziś członek dywizji SS. Wraz z nim wystąpili na scenie także członkowie batalionów ochotniczych walczących na froncie w Donbasie.

„Dziś czcimy wszystkich bohaterów, którzy walczyli za wolność i niezależność Ukrainy” – zapowiadała występ zespołów śpiewających o SS-Galizien konferensjerka prowadząca koncert.

YouTube.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (18 czerwca 2015) – „Na Ukrainie odbył się koncert ku czci dywizji SS-Galizien [+VIDEO]”

 


 

Ukraińska armia: neo-nazistowski pułk Azow otrzyma status brygady

Portal „Ukraińska Prawda” podał, iż pułk Azow otrzyma w ukraińskiej armii status brygady specjalnego przeznaczenia. Neo-nazistowska proweniencja jednostki była jedną z przyczyn, dla których amerykański Senat wstrzymał szkolenia dla armii Ukrainy.

Bojownicy „Azowa” poinformowali o reorganizacji w brygadę za pośrednictwem Twittera. Informację podał następnie portal „Ukraińska Prawda”.

Jednocześnie jednostka ma zostać poszerzona do 2,5 tysiąca żołnierzy.

Według dowódcy „Azowa”, Andrija Beleckiego, „młodzież rwie się” w szeregi jego jednostki, jednak obecnie nie może ona prowadzić naboru.

pradva.com.ua / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (18 czerwca 2015)

 


 

Skip to content