Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael: podpalono kościół Rozmnożenia Chleba w Tabdze

W Tabdze nad jeziorem Galilejskim w Izraelu podpalono dziś w nocy kościół Rozmnożenia Chleba. Dwie osoby zostały ranne, a straty materialne są poważne, sięgające kilku milionów szekli.

Sprawcy zostawili ma ścianie napisy w języku hebrajskim, pochodzące z modlitwy odmawianej trzy razy dziennie przez praktykujących żydów, w której znajduje się prośba do Boga o unicestwienie bożków i pogan.

Ten sam kościół był już zaatakowany w kwietniu 2014 r. Wówczas grupa nastolatków obrzuciła kamieniami i opluwała krzyże i ołtarz świątyni.

– To nowe zdarzenie nie sprzyja pokojowi między wyznawcami różnych religii. Nie zachęca zwłaszcza pielgrzymów i turystów, licznie obecnych w Tabdze, do przyjeżdżania do Ziemi Świętej – głosi komunikat na stronie internetowej Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

Minister spraw zagranicznych Izraela Tzipi Hotovely potępiła zdecydowania podpalenie świątyni – donosi izraelski dziennik „Haaretz”. „Izrael respektuje wolność kultu wszystkich religii” – zaznaczył izraelska polityk. Wyraziła przekonanie, że policja zrobi wszystko, aby aresztować sprawców i zapobieganie takim zdarzeniom w przyszłość.

Malowniczo położona w północnym Izraelu Tabgha z fundamentami bizantyjskiej bazyliki należy do ważnych celów pielgrzymkowych chrześcijan. Na całym świecie znana jest znajdująca się tam mozaika ukazująca pięć chlebów i dwie ryby. Ułożona jest ona przed skałą, na której – jak mówi tradycja – Jezus dokonał cudownego rozmnożenia chleba i ryb.

Świątynia i działka, na której jest położona, są własnością Związku Niemców w Ziemi Świętej. Oni też prowadzą znajdujący się tam od 2002 r. dom pielgrzymkowy. Opiekujące się nim siostry benedyktynki z Filipin nieustannie modlą się o pokój.

KAI, kra

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-06-18) 

 


 

Izrael: Podpalacze kościoła już na wolności [+FOTO]

Grupa izraelskich ekstremistów podpaliła wczoraj jedną a najświętszych świątyń chrześcijaństwa – Kościół Rozmnożenia Chleba w Tabdze. Jak to zwykle bywa wandale zostali potraktowani raczej łagodnie.

Mająca prawie 1700 lat świątynia stoi nad Jeziorem Tyberiadzkim w miejscu gdzie Chrystus dokonał cudownego rozmnożenia chleba i ryb. Pożar sowodował znaczne zniszczenia. Zawaleniu uległa między innymi część dachu. Był to jeden z aktów tak zwanego ruchu „Price Tag”. To proceder „miękkiego terroryzmu” czyli niszczenia mienia osób i insytucji identyfikowanych przez fanatycznych Izraelczyków jako wrogów. Zainicjowany na terytoriach okupowanych, gdzie mieszkańcy nielegalnych izraelsich osiedli zaczęli podpalać meczety i domy Palestyńczyków, z czasem obrócił się także przeciw chrześcijanom. 

Wkrótce po wybuchu pożaru izraelska policja zatrzymała w pobliżu płonącego kościoła 16 młodych osadników. Jak oświadczyła dziś Luba Sarmi rzeczniczka policji Izraela, zostali oni zwolnienie po przesłuchaniu, bez żadnych środków prewencyjnych zabezpieczających ich udział w dalszym śledztwie i ewentualnym procesie. Ojciec Dżamal Kharer rektor katolickiego seminarium przypomniał, że już w zeszłym roku żydowscu ekstremiści obrzucili Kościół Rozmnożenia Chleba kamieniami, a „władze nic nie zrobiły w tej sprawie”.

Zarówno palestyńskie media jak i izraelska organizacja praw człowieka Tag Meir przypominają, że żaden akt wandalizmu i czy nawet poważnych zniszczeń dokonanych w ciągu kilku lat trwania ruchu „Price Tag” nie doczekał się kary w izraelskich sądach.

rt.com/falastinews.com/kresy.pl

Za: Kresy.pl (19 czerwca 2015)

 


 

Za: |

Skip to content