Francja: jarmark ogrodniczy zamiast Mszy Świętej dla seniorów. Sekularyzm w natarciu

Aktualizacja: 2015-06-16 12:22 pm

Urzędnicy swą decyzję umotywowali dość typowym dla współczesnej Francji tłumaczeniem: „to naruszało podstawowe zasady francuskiego sekularyzmu”. Zamiast Mszy Świętej w parku przy domu spokojnej starości w małym miasteczku nad Loarą  zorganizowano z wielką pompą… jarmark ogrodniczy.

Władze departamentu Loir-et-Cher za zachodzie Francji o planach odprawienia kilku Mszy Świętych w domu spokojnej starości oraz znajdującym się przy nim szpitalu wiedziały z wielotygodniowym wyprzedzeniem. Decyzja o zakazie wydana została na tydzień przed planowaną pierwszą Mszą Świętą.

Ksiądz z parafii w Montoir-sur-le-Loir (miasteczko liczy niewiele ponad 4000 mieszkańców) nie krył zarówno zdziwienia, jak i oburzenia decyzją miejscowych władz.  – Jestem przekonany, że w parku przy domu spokojnej starości i pobliskim szpitalu wystarczyłoby miejsca zarówno na odprawienie Mszy świętej, jak i na najróżniejsze świeckie ceremonie i uroczystości, jak właśnie zorganizowany jarmark ogrodniczy” – uważa ks. Enn-Guillaume Fernec.

Co ciekawe, personel szpitala w rozmowach z dziennikarzami nie potwierdzał, by w parku przy domu spokojnej starości miały odbywać się jakiekolwiek uroczystości o charakterze religijnym. Ponoć taki nakaz otrzymał personel od miejscowych władz. Jak widać zadanie wykonał wzorowo.

Źródło www.sedmitza.ru

ChS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82063 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]