Film dokumentalny poświęcony tragedii setek tysięcy Polaków deportowanych przez Rosjan na Syberię i do Kazachstanu

Aktualizacja: 2009-04-1 11:02 pm

Dom Spotkań z Historią w Warszawie i Fundacja Kresy – Syberia zapraszają na pokaz filmu

Zapomniana odyseja – A Forgotten Odyssey, (2000, 60 min.), reż. Jagna Wright

3 kwietnia 2009 (piątek), godz. 18.00, ul. Karowa 20 – WSTĘP WOLNY

W cyklu “Kino kresowe” pokażemy niezwykły film dokumentalny poświęcony tragedii setek tysięcy Polaków deportowanych przez Rosjan na Syberię i do Kazachstanu. Jego autorka, Jagna Rapf-Wright, po bezskutecznych próbach uzyskania pomocy w realizacji filmu ze strony instytucji brytyjskich przez pięć lat rejestrowała relacje ocalałych z wywózek Sybiraków i gromadziła niezbędną dokumentację. Film powstał ostatecznie dzięki wysiłkowi i uporowi dwóch Polek mieszkających w Anglii – Jagny Wright i Anety Naszyńskiej. W piątkowej projekcji weźmie udział p. Aneta Naszyńska, która opowie o kulisach powstania dokumentu i przypomni postać zmarłej w 2007 r. Jagny Rapf-Wright. Emisja filmu w Wielkiej Brytanii, Ameryce i Australii stała się impulsem do powstania forum internetowego i grupy Kresy-Syberia. Jej członkowie pracują obecnie nad uruchomieniem dużego portalu internetowego, którego zadaniem będzie upowszechnianie wiedzy o deportacjach obywateli polskich w latach 1939-1945 i ich dalszych losach. Po projekcji filmu p. Aneta Hoffmann z Fundacji Kresy – Syberia przedstawi projekt “Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia” i założenia przygotowywanego portalu internetowego. Serdecznie zaparaszamy!

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, www.dsh.waw.pl, e-mail: dsh@waw.pl, Warszawska Inicjatywa Kresowa tel. 022 826 51 95 w. 119


Za: Ludobójstwo ludności polskiej na Kresach

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=8204 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]