Polska armia kupi izraelskie roboty?

12 czerwca Inspektorat Uzbrojenia w postępowaniu na pozyskanie mobilnych bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych kryptonim Tarantula wybrał izraelskie roboty MTGRR. Planowo 50 kompletów takich robotów ma trafić na wyposażenie plutonów rozpoznawczych.

Izraelskie roboty MTGRR produkowane przez Roboteam przedstawiła firma REAGO GROUP Sp. z o.o. z Warszawy. Oferta uzyskała 85 punktów i pokonała Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP z Warszawy (81,96 punktu). Będzie to odmiana robota MTGR (Micro Tactical Ground Robot) dostosowanego do polskich wymagań. Ostatnia litera w nazwie prawdopodobnie pochodzi od słowa Reconnaissance (rekonesans). 50 Kompletów MTGRR Siły Zbrojne RP mają pozyskać w latach 2015-2016.

Wartość zamówienia zostanie ujawniona dopiero po podpisaniu umowy z wykonawcą. Jeśli PIAP nie złoży odwołania, może nastąpić to już niebawem.

Roboty MTGR są używane przez armię izraelską, a także siły zbrojne i jednostki specjalne USA, FBI czy nowojorską straż pożarną. Izrael wykorzystywał je m.in. do penetracji tuneli budowanych przez Hamas w Strefie Gazy.

Dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (16 czerwca 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/polska-armia-kupi-izraelskie-roboty&utm_source=feedly&utm_campaign=rss

Skip to content