Były działacz FIFA przez lata był tajnym informatorem FBI

Chuck Blazer, były członek Komitetu Wykonawczego FIFA, wybrał współpracę z FBI zamiast 75 lat więzienia i ujawnił korupcję w FIFA.

W listopadzie 2013 roku w Nowym Jorku odbyło się tajne posiedzenie sądu, na którym Blazer został skazany na 75 lat więzienia. Działacz przyznał się do przyjmowania łapówek w związku z wyborem RPA na gospodarza Mistrzostw Świata w 2010 roku. To samo robili inni członkowie komitetu wykonawczego FIFA. Blazerowi dano wybór: spędzić resztę życia w więzieniu lub kontynuować to, co zaczął w 2011 roku – tajną współpracę z FBI. Wybrał drugą opcję, pomagając w zbieraniu materiałów obciążających działaczy FIFA.

O tajnej współpracy 70-letniego Amerykanina ze służbami było wiadomo już wcześniej. Teraz ujawniono szczegóły dotyczące jego wyroku. Zgodził się m.in. na „udział w tajnych operacjach zgodnie z instrukcjami agentów”, a także na składanie przed sądem zeznań obciążających jego byłych kolegów. Efektem jego działań był zatrzymania kilkunastu działaczy FIFA przez amerykańskie służby. Wszyscy oskarżeni są o branie łapówek. Kilkoro z nich, w tym były wiceprezydent FIFA Jack Warner, jest poszukiwanych listami gończymi.

Prowadzący śledztwo mają podejrzenia dotyczące możliwego przyjęcia przez działaczy łapówek od Rosji i Kataru w zamian za prawa do organizacji dwóch kolejnych finałów mistrzostw świata. Według ocen śledczych przez ostatnie 24 lata członkowie najwyższych władz federacji przyjęli około 150 milionów dolarów.

the guardian / tvp.info / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (16 czerwca 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/byly-dzialacz-fifa-przez-lata-byl-tajnym-informatorem-fbi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content