Znany psychiatra: transseksualizm to choroba. Nie można zmienić płci!

Operacje zmiany płci są szkodliwe, osoby cierpiące z powodu zaburzeń tożsamości płciowej należy leczyć, a nie okaleczać – uważa amerykański psychiatra dr Paul R. McHugh, związany ze Szpitalem Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Silnie przeżywane poczucie bycia osobą transpłciową stanowi zaburzenie pod dwoma względami. Po pierwsze, koncepcja niedopasowania płci jest najzwyczajniej błędna – nie odpowiada ona rzeczywistości biologicznej. Po drugie, może prowadzić do groźnych konsekwencji psychologicznych – tłumaczy na łamach „The Wall Street Journal” doktor Paul R. McHugh.

Zaburzenie tożsamości płciowej polega na założeniu, że jest się kimś innym, niż określa to fizyczna rzeczywistość organizmu – dodaje McHugh. To przypadek podobny do osoby cierpiącej na skutek anoreksji: przegląda się ona w lustrze i myśli, że ma poważną nadwagę. Założenie, zgodnie z którym tożsamość płciowa jest kwestią umysłu, bez związku z realiami anatomicznymi, doprowadziło część osób transseksualnych do tego, że domagają się społecznej akceptacji i afirmacji dla ich „osobistej prawdy” – zauważa amerykański psychiatra.

Osoby lobbujące na rzecz „praw” osób transseksualnych nie chcą nawet znać danych dotyczących tego problemu. Według przeprowadzonych badań, od 70 do 80 proc. dzieci mówiących o uczuciach związanych z transseksualizmem wraz z upływem czasu przestaje przeżywać takie stany. Tymczasem, w niektórych stanach prawo oficjalnie zakazuje psychiatrom prowadzenia terapii mającej na celu pokonanie zaburzeń tożsamości płciowej. W niektórych przypadkach „pomoc” udzielana dzieciom i młodzieży cierpiącej na skutek takich problemów sprowadza się do wyrządzania krzywdy.

Osoby, które poddały się operacji „zmiany” płci, choć twierdzą, że są zadowolone z „zabiegu”, prezentują ten sam poziom dostosowania psychospołecznego, co transseksualiści, którzy nie poddali się operacji. Wśród pacjentów, którzy poddali się operacji, wskaźnik podejmowanych prób samobójczych jest jednak 20-krotnie większy. – I tak w Szpitalu Hopkinsa zaprzestaliśmy operacji zmiany płci ponieważ poza pozornym „zadowoleniem” pacjentów, którzy dalej borykali się z problemami, nie było żadnego uzasadnienia dla dalszego amputowania zdrowych narządów – tłumaczy psychiatra.

Zmiana płci jest biologicznie niemożliwa – podkreśla doktor Paul R. McHugh. – Ludzie, którzy przechodzą operację zmiany płci nie przemieniają się z mężczyzny w kobietę, czy na odwrót. Stają się raczej sfeminizowanym mężczyzną bądź zmaskulinizowaną kobietą. Mówienie, że to kwestia posiadanych praw obywatelskich i zachęcanie do takich interwencji chirurgicznych to tak naprawdę promowanie zaburzenia psychicznego – dodaje amerykański lekarz.

Doktor Paul R. McHugh – psychiatra i wykładowca akademicki. Były kierownik zespołu psychiatrów Szpitala Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Jest autorem  sześciu książek (m.in. „The Perspectives of Psychiatry”) i ponad 125 artykułów naukowych. Należał do Prezydenckiej Rady ds. Bioetyki, naukowo zajmował się m.in. neuropsychiatrią i zagadnieniami diagnostyki psychiatrycznej.

Źródło: cnsnews.com

MWł, mat

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-06-15) | http://www.pch24.pl/znany-psychiatra--transseksualizm-to-choroba--nie-mozna-zmienic-plci-,36383,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content