Aktualizacja strony została wstrzymana

Amerykanie nie odtajnią dokumentów Kuklińskiego?

Amerykanie nie zamierzają odtajnić dokumentów przekazanych CIA przez pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, choć wzywa ich do tego Instytut Pamięci Narodowej. Historia Kuklińskiego daje pozostaje niepełna.

Wkrótce mamy 85. rocznicę urodzin pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Najwyższa pora zrobić to, o co sam apelował: ujawnić materiały przekazywane przez niego Centralnej Agencji Wywiadowczej – twierdzi doktor Jerzy Bukowski, dawny rzecznik Kuklińskiego. W tej sprawie Bukowski napisał do Instytutu Pamięci Narodowej. Sęk w tym, że IPN także ubiegał się o odtajnienie dokumentów, ale Amerykanie nie chcą o tym słyszeć.

Między 1972 a 1981 rokiem Ryszard Kukliński przekazał CIA 40 tysięcy stron tajnych dokumentów. Do tej pory ujawniono tylko jeden – list z ofertą współpracy. Waszyngton odtajnił niektóre materiały dotyczące stanu wojennego. Prezentowały one jedynie niektóre spośród informacji przekazanych przez Kuklińskiego, opracowane przez amerykańskich analityków. Polskie dokumenty dotyczące planów Układu Warszawskiego są dalej tajne.

W tej sytuacji historycy nie są w stanie ustalić, do jakich dokumentów Kukliński miał dostęp i które z nich przekazał CIA.

źródło: „Rzeczpospolita”

mat

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl ( 2015-06-09) | http://www.pch24.pl/amerykanie-nie-odtajnia-dokumentow-kuklinskiego-,36260,i.html