Rumsfeld: Próba wprowadzenia demokracji w Iraku była nierealistyczna

Aktualizacja: 2015-06-8 9:29 am

Donald Rumsfeld – sekretarz obrony czyli w czasie gdy Amerykanie uderzyli i okupowali Afganistan oraz Irak przyznał, że polityka gabinetu Busha wychodziła z błędnych założeń.

W wywiadzie dla “The Times” Rumsfeld przyznał, że idea wprowadzenia w Iraku ustroju parlamentarnego okazała się błędna – “Nie jestem osobą, która myśli, że nasz szablon demokracji jest odpowiedni dla innych państw w każdym momencie ich historii. Idea, że mogliśmy urządzić demokrację w Iraku wydaje mi się nierealistyczna”. Byłe sekretarz obrony wyraził nawet obawy z powodu “dezintegracji” krajów arabskich, krytycznie ocaniał także obalenie Muammara Kadafiego w 2011 do czego walnie przyczyniły się USA, Francja i Wielka Brytyania. Podkreślał, że organizacje ekstremistyczne pojawiły się tam gdzie erozji uległy arabskie państwa narodowe. 

Rumsfeld stwierdził także, że organizacje międzynarodowe takie jak ONZ czy NATO nie są w stanie poradzić sobie ze “współczesnymi zagrożeniami” i Amerykanie powinni według niego każdorazowo odwoływać się do “koalicji słusznie myślących”. Krytycznie ocenił przy tym politykę Baracka Obamy. 

thetimes.co.uk/kresy.pl

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81902 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]