Londyn: pomnik sanktuariów maryjnych zniszczonych w czasach reformacji

W Londynie powstanie pomnik upamiętniający zburzenie sanktuariów maryjnych w dobie reformacji. Jak podał „The Catholic Herald”, początkowo miał on stanąć nad Tamizą w miejscu, gdzie w 1538 r. na polecenie Henryka VIII spalono figury Matki Bożej z 64 angielskich sanktuariów. Pomimo wstępnych ustaleń władze miejskie wycofały jednak zgodę na budowę pomnika i ostatecznie stanie on przed odrodzonym sanktuarium maryjnym w dzielnicy Willesden – donosi Radio Watykańskie.

Budowa monumentu, autorstwa czołowego brytyjskiego rzeźbiarza Paula Daya, potrwa co najmniej pół roku. Zostanie on wykonany z brązu i będzie miał formę tryptyku na tle ruin, symbolizujących zburzone sanktuaria. Pośrodku znajdzie się figura Pięknej Madonny z Dzieciątkiem. Na bocznych panelach zostaną przedstawione historyczne sceny z ikonoklastami rozbijającymi figury świętych – podaje rozgłośnia watykańska.

Jednym z celów tej inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwu katastrofalnego spustoszenia, jakie obrazoburstwo spowodowało w europejskiej kulturze – wyjaśnia Frances Scarr, przewodnicząca fundacji gromadzącej fundusze na wykonanie pomnika.

Źródło: Radio Watykańskie

Za: PiotrSkarga.pl

Skip to content