Orban chce powrotu kary śmierci. Unia już grozi mu “pierwszym w dziejach rozwodem”

Aktualizacja: 2015-06-1 9:33 am

Premier Węgier w ubiegłym tygodniu wystąpił w Parlamencie Europejskim. W trakcie swojego przemówienia po raz kolejny zaapelował, by pomysł przywrócenia kary śmierci przestał być tematem tabu. Rządzący Unią zareagowali histerycznie.

Tuż po wystąpieniu Orbana głos zabrał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ostrzegając przed podejmowaniem takich działań – “Miałoby to nieuchronnie konsekwencje, aż po wykluczenie przedstawicieli rządu Węgier z głosowania w Radzie UE” – mówił. Zgodnie z zapisem w Traktacie Unii Europejskiej, w przypadku “rażącego i trwałego naruszania” wartości Unii Europejskiej państwa członkowskie mogą zostać pozbawione prawa do głosowania w Radzie Ministrów EU. Odpowiedni artykuł traktatu nie miał jak dotąd zastosowania.

W poniedziałek do słów premiera Węgier odniósł się już sam szef Komisji Europejskiej, nazywany najważniejszym człowiekiem Unii, Jean-Claude Juncker. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika “Sueddeutsche Zeitung”. Zapowiedział, że w Unii Europejskiej nie ma miejsca dla kraju stosującego karę śmierci. Gdyby władze w Budapeszcie chciały ją wprowadzić, byłoby to podstawą do – jak to ujął – rozwodu z Węgrami.

Juncker dodał, że sprzeciw wobec kary śmierci należy do jego podstawowych przekonań politycznych. Jednym słowem – albo myślisz jak Juncker, albo pokażą ci drzwi.

Źródło: onet.pl, interia.pl
kra

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81724 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]