Upartyjnienie Trybunału Konstytucyjnego. PO wprowadza „przepisy przejściowe”

Aktualizacja: 2015-05-28 8:20 am

Politycy PO mają świadomość, że choć media ze zręcznością godną lepszej sprawy tuszowały skandaliczne fakty związane z aferą taśmową, ich formacja jest na przegranej pozycji. Dla ratowania części swych wpływów zdecydowali się na krok, który może odebrać Trybunałowi Konstytucyjnemu część jego niezawisłości. PO w trybie „przepisów przejściowych” forsuje swoich ludzi w TK.

PO próbuje zabezpieczać swoje wpływy w Trybunale Konstytucyjnym. W sejmie przegłosowane zostały „przepisy przejściowe” zapewniające Platformie obsadzenie wszystkich zwalniających się stanowisk sędziowskich w TK. Co ciekawe, na skandaliczny proceder zwraca uwagę… „Gazeta Wyborcza”, pisząca wprost o „kandydatach z partyjnej ręki”.

„PO i PSL przegłosowały, że wybór wszystkich, którym kończą się kadencje w tym roku, rozpocznie się miesiąc po wejściu w życie ustawy, czyli zapewne w sierpniu lub we wrześniu” – czytamy na portalu „Wyborczej”. Oznacza to, że pięć zwalniających się w tym roku miejsc zajmą sędziowie z partyjnego nadania.

Ponadto w ustawie napisanej przez sędziów TK, a przesłanej do sejmu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego znalazł się zapis o obniżeniu wymagań dotyczących przyjmowania na stanowiska w tej instytucji. Dotychczas wymagany był tytuł doktora habilitowanego albo 10-letni staż w zawodzie prawniczy, a wedle nowej ustawy wystarczającym doświadczeniem będzie „zajmowanie (przez 10 lat) stanowisk w instytucjach publicznych związanych z tworzeniem lub stosowaniem prawa”. „To otwiera drogę parlamentarzystom, którzy mają tytuł magistra prawa” – skomentowała „Wyborcza”.

Na tym nie koniec. „Platforma we wczorajszym głosowaniu przeforsowała też przepis, dzięki któremu wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją ustaw lub umów międzynarodowych przed ich podpisaniem przez prezydenta będzie badać już nie pełny skład Trybunału, ale skład pięciu sędziów. Mimo że PiS protestował, że to degradacja rangi takiej decyzji Trybunału” – pisze„Wyborcza”.

FO

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81660 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]