“Wyborcza” znów straszy Polaków. Tym razem poznańską figurą Chrystusa

Aktualizacja: 2015-05-28 8:28 am

Figura Jezusa Chrystusa, która w niedzielę zostanie ustawiona w Poznaniu spędza „Gazecie Wyborczej” sen z oczu. Już na trzeciej stronie dziennika, czytelnik odnajdzie poświęcony tej sprawie artykuł pt. „PiS stawia na Chrystusa”. Na kogo „stawia” redakcja z ul. Czerskiej, szkoda chyba nawet pytać.

Przypomnijmy, iż ponad pięciometrowa figura Jezusa Chrystusa, dłuta Michała Batkiewicza, już 31 maja zostanie przywitana przez Poznaniaków. Monument stanowi integralną część wystawy „Wdzięczni za Niepodległość”. Pomysłodawcą wydarzenia jest Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności. W jego skład wchodzą profesorowie poznańskich uczelni, członkowie Polskiej Akademii Nauk, artyści i twórcy kultury, kombatanci i harcerze, którzy podjęli starania o odbudowę monumentu. Pod apelem o odbudowę zniszczonego przez niemieckiego okupanta pomnika podpisało się ponad 25 tys. internautów.

Do licznego udziału w powitaniu przybywającej z Krakowa figury zaprosił  ks. abp Stanisław Gądecki:

„W niedzielę, dnia 31 maja, powitamy w Poznaniu figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, będącą centralną częścią Pomnika Wdzięczności, o którym św. Jan Paweł II powiedział: Tu, na tym miejscu, na placu Mickiewicza, stał kiedyś pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa – widomy znak zwycięstwa Polaków odniesionego […]. Docelowo figura znajdzie się w odbudowanym na godnym miejscu Pomniku, ze względu jednak na to, co się z nią stało w 1939 roku, rzeczą właściwą jest, by w symboliczny sposób – przy dźwięku dzwonów wszystkich poznańskich kościołów – stanęła na krótki czas na miejscu, z którego została wywleczona”.]

Batalia o godne miejsce dla pomnika trwa w Poznaniu od dłuższego czasu. Kolejne lokalizacje proponowane przez pomysłodawców odbudowy monumentu nie zyskiwały akceptacji władz miejskich. Nie inaczej jest w przypadku obecnego włodarza miasta, wspieranego przez lewicę i aktywistów miejskich Jacka Jaśkowiaka i jego najbliższych współpracowników. Zastępca Jaśkowiaka, jak z nieskrywaną radości przypomina „Wyborcza” wrzucił na Facebooka zdjęcie z napisem: „Nie dla Pomnika Wdzięczności nad Maltą”. Sam prezydent oświadczył wprost: „pomnik powstałby wbrew prawu”.

Jaśkowiak podczas spotkania w urzędzie miasta stwierdził, że to policja ma wyjaśnić, czy zgromadzenie – powitanie figury – nie zagrozi bezpieczeństwu. Protest zapowiedzieli już anarchiści, artyści i różnego autoramentu inni lewacy.

Jednak jak donosi „GW” policja nie zamierza utrudniać komitetowi i mieszkańcom uczestniczenia w tej podniosłej uroczystości. Służby porządkowe chcą – zgodnie z prośbą organizatorów – zapewnić policyjną obstawę korowodu samochodów.

Ustawieniu wystawy, a więc również figury Chrystusa sprzeciwił się jako zarządca pl. Mickiewicza Zarząd Dróg Miejskich. Na czwartek organizatorzy zapowiedzieli konferencję prasową.

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-05-28)


Powrót figury Jezusa Chrystusa na razie niemożliwy. Władze Poznania dopięły swego

Zarząd Społecznego  Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności informuje, iż  w sytuacji odmowy udzielenia zgody przez Prezydenta Miasta Jacka Jaśkowiaka  na zorganizowanie czasowej wystawy „Wdzięczni za Niepodległość” na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu, której elementem miała być kopia figury Pana Jezusa z Pomnika Wdzięczności, nie jest możliwy jej  symboliczny powrót na historyczne miejsce w terminie zaplanowanym przez Komitet – informuje komitet.

Do uroczystego powitania ponad 5 metrowej figury zaprosił wiernych abp Stanisław Gądecki. Niestety pracownicy Urzędu Miasta rządzonego przez Jacka Jaśkowiaka dopatrują się szeregu nieprawidłowości w złożonych przez organizatorów dokumentach. Wątpliwości mają m.in. miejska konserwator zabytków i miejski plastyk. Zdaniem prezydenta Jaśkowiaka figura mogłaby zagrażać bezpieczeństwu. Szef AKO, prof. Stanisław Mikołajczak, stwierdził jednak, że złożono wszystkie wymagane dokumenty a „prezydent miasta stosuje cenzurę”. Ostatecznie figura Jezusa nie uwieńczy wystawy „Wdzięczni za niepodległość” i rzeźba stojąca w Poznaniu w czasach II Rzeczypospolitej, przynajmniej na razie nie wróci do centrum polskiego miasta.

„Nie chcemy łamać prawa ani wywoływać swoim działaniem konfliktów publicznych, do których Urząd Miasta swoimi sprzecznymi decyzjami (najpierw wstępna zgoda, a potem, mimo dokładnego uzupełniania dokumentacji  jej odmowa) najwyraźniej zamierza doprowadzić. Zaplanowane na 31 maja na godzinę 17.00 spotkanie modlitewne i koncert religijno-patriotyczny odbędą się jednak  w tym czasie i dlatego wszystkich mieszkańców Poznania i Wielkopolski najserdeczniej na to wydarzenie zapraszamy” –  czytamy w oświadczeniu Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.

Jaki będzie dalszy los figury, dowiadujemy się z dalszej części oświadczenia: „Jednocześnie oświadczamy, iż nadal zamierzamy zorganizować tę wystawę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe w tym samym miejscu i z tymi samymi założeniami ideowo – artystycznymi. W najbliższych dniach odwołamy się w tym celu od decyzji Prezydenta Miasta. Do czasu uzyskania zgody na organizację wystawy kopia rzeźby Chrystusa będzie przechowywana w pracowni rzeźbiarskiej jej autora p. Michała Batkiewicza w Szyglicach pod Krakowem”.

Jednocześnie Komitet przypomina iż „zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 18.grudnia 2012 r. Prezydent jest zobowiązany  do odbudowy Pomnika Wdzięczności i w tym celu powinien współpracować z Komitetem, który społecznie i bez angażowania funduszy publicznych  realizuje to zadanie już od trzech lat”.

mwł, luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-05-29)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81658 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]