Szkoci odrzucili projekt ustawy wprowadzającej wspomagane samobójstwo

Aktualizacja: 2015-05-28 8:24 am

W środę Parlament Szkocki odrzucił projekt ustawy wprowadzającej wspomagane samobójstwo. „Za” opowiedziało się 36 posłów, przeciwko było 82. Poważne wątpliwości wobec projektu zgłosili m.in. szkoccy prawnicy.

Poważne zarzuty pod adresem proponowanego projektu przedstawiła Alison Britton, reprezentująca w dyskusji szkockie Towarzystwo Prawnicze. Jak tłumaczyła, zgłoszony projekt nie spełnia wymagań sztuki legislacyjnej: jest niejasny i stwarza tym samym szerokie pole interpretacji.

Jeszcze przed samym głosowaniem 59 deputowanych zapowiedziało, że opowie się przeciwko projektowi. Oficjalnie wprowadzenie wspomaganego samobójstwa poparło jedynie 23, a 21 się w tej sprawie wahało. Do polityków trafiła także petycja Szkotów sprzeciwiających się tworzeniu prawa uderzającego w godność ludzkiego życia. Podpisało ją 15 300 osób.

Ostatecznie przeciwko projektowi opowiedziało się 82 posłów, za jego przyjęciem głos oddało 36. – To była długa i żmudna kampania, w której wykorzystano wiele mocnych argumentów – komentuje Gordon Macdonald z Care Not Killing. – Cały czas przekonywaliśmy, że wspomagane samobójstwo jest zbędne, nieetyczne i niekontrolowalne. Ten projekt był wadliwy już u samych jego podstaw – dodaje.

źródło: alexschadenberg.blogspot.com

mat

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81656 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]