Światowe media o zwycięstwie Dudy – Brytyjczycy: niespodzianka, Włosi: zwycięstwo ultranacjonalisty, Niemcy: to groźba orbanizacji Polski

Aktualizacja: 2015-05-25 10:19 am

W swoich komentarzach media amerykańskie podkreślają możliwość zaostrzenia polityki względem Rosji, zaś brytyjskie i niemieckie – większy eurosceptycyzm. Gazety włoskie, szczególnie lewicowe, określają zaś zwycięstwo Dudy jako koszmar porównywalny z islamskimi dżihadystami.

„New York Times” akcentuje zdecydowane zwycięstwo Dudy oraz powiązania Komorowskiego z PO, określając jej ośmioletnie rządy czasem stabilności i dobrobytu. Podkreślono, że „centroprawicowa” PO może na jesieni stracić władzę. NYT określa PiS jako ugrupowanie znacznie bardziej konserwatywne i nacjonalistyczne. Zdaniem gazety Polacy wyraźnie pragnęli zmian i odrzucili zarzuty Komorowskiego, w myśl których wybór Andrzeja Dudy zagrozi ekspansji gospodarczej Polski i jej bliskim stosunkom z Niemcami i Unią Europejską. NYT cytuje również opinię Radosława Markowskiego z PAN, w myśl której ewentualny rząd PiS będzie budował sojusze z Litwą i Ukrainą, zaniedbując relację z Niemcami i Francją.

„Wall Street Journal” przewiduje, że nowy prezydent z większą rezerwą odniesie się do kwestii przyjęcia euro. Wspomina również o projektach ustaw przyznających większe ulgi podatkowe najuboższym i wycofanie podwyższenia wieku emerytalnego. Zdaniem gazety Andrzej Duda zajmie bardziej zdecydowaną postawę wobec Rosji i będzie zachęcał do tego kraje zachodnie.

Z kolei włoskie media piszą o zwycięstwie „ultranacjonalisty”, „ultrakonserwatysty” i „europsceptyka”, popieranego przez polskiego Kościół. Lewicowy dziennik „La Repubblica” napisał w swoim internetowym wydaniu o „strasznym szoku dla Europy”, zaś PiS to jej zdaniem „nacjonalistyczni eurosceptycy, rusofoby i pełni autorytarnych pokus w stylu węgierskim”. Wyniki wyborów porównano do takich „koszmarów Europy” jak zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego czy wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Polski Kościół nazwano „reakcyjnym” i „wrogim wobec papieża Franciszka”. Według gazety UE i NATO mogą utracić ważnego partnera i sojusznika, zaś „histeryczna rusofobia polskich nacjonalistów może poważnie zwiększyć ryzyko konfrontacji militarnej z Moskwą”.

Zdaniem mediów brytyjskich wynik wyborów prezydenckich w Polsce to niespodzianka. Podkreślają też ograniczone kompetencje prezydenta w Polsce. BBC uważa, że to ostrzeżenie dla rządzących w kontekście jesiennych wyborów parlamentarnych. Zwycięstwo Dudy określono jako „znakomite i zdecydowane” dodając, że jest on politykiem „relatywnie mało znanym”. Ewentualne przejęcie władzy przez PiS może zaś oznaczać zmianę polityki zagranicznej Polski na bardziej eurosceptyczną.

Liberalny „The Independent” określił wynik wyborów szokiem, który zapowiada nowy rozdział w polskiej polityce. Andrzeja Dudę nazwany duchowym spadkobiercą Lecha Kaczyńskiego.

Niemiecka telewizja publiczna ARD uznała, że „zadufany w sobie” Komorowski popełnił w kampanii „szereg błędów”, zaś nowy „ultrakatolicki” prezydent będzie blokował ustawy, co grozi Polsce stagnacją. Podkreślano dobry stan polskiej gospodarki czy rosnące zarobki w Polsce, co zdaniem ARD przemawiało za reelekcją Komorowskiego.

„Die Welt” zwracał uwagę, że Duda już w czasie kampanii podkreślał różnice poglądów z Niemcami. Zdaniem gazety jego sukces to „tryumf narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość”. W kontekście jesiennych wyborów i możliwości przejęcia władzy przez opozycję gazeta mówi o groźbie „orbanizacji” Polski.

Rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk uważa, że kadencja Dudy może charakteryzować się większym zdystansowaniem Polski od Niemiec. Podkreślono, że Duda publicznie opowiadał się za umocnieniem narodowej tożsamości Polski w UE i za silniejszym akcentowaniem swoich interesów.

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (25 maja 2015)


Zagraniczne media komentują wybory w Polsce. „La Repubblica” to „straszny szok dla Europy”

„New York Times” przewiduje, że Platforma Obywatelska jesienią straci kontrolę nad rządem. BBC pisze o „znakomitym i zdecydowanym” zwycięstwie Andrzeja Dudy zauważając, że wielu Polaków jest już zmęczonych PO. Lewacka „La Repubblica” pisze z kolei o „strasznym szoku dla Europy”, opisując zwycięstwo Dudy jako… efekt sprzeciwu wobec in vitro i sojuszu z „reakcyjnym Kościołem wrogim wobec papieża Franciszka”. 

„New York Times” zauważa, że urząd prezydencki posiada w Polsce znaczenie głównie reprezentacyjne, a porażka Bronisława Komorowskiego zwiastuje problemy dla Platformy Obywatelskiej. Zwycięstwo Andrzeja Dudy oznacza – kontynuuje gazeta – że Polacy pragną zmian. Porównując PO i PiS „NYT” stwierdza, że partia Jarosława Kaczyńskiego jest jedynie nieco bardziej konserwatywna i nacjonalistyczna.

„Wall Street Journal” sugeruje, że Andrzej Duda jako prezydent będzie prezentował bardziej zdecydowaną postawę wobec Rosji. Dodaje, że z większym dystansem odnosić się będzie do propozycji wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty, a także, że obiecał ulgi dla uboższych i zmianę wieku emerytalnego.

Lewicowa „La Repubblica” pisze o „strasznym szoku”, a Prawo i Sprawiedliwość przedstawia jako „rusofobów”, „nacjonalistycznych eurosceptyków” i „partię skrajną”, podatną na autorytarne pokusy w stylu węgierskim. Andrea Tarquini tłumaczy czytelnikom, że zwycięstwo Dudy to efekt reakcyjnych haseł: „począwszy od sprzeciwu wobec in vitro, przy wsparciu reakcyjnego Kościoła wrogiego wobec papieża Franciszka, aż po makabryczną obietnicę Budapesztu w Warszawie”. „Histeryczna rusofobia polskich nacjonalistów może poważnie zwiększyć ryzyko konfrontacji militarnej z Moskwą” – twierdzi włoska lewica, narzekając już tradycyjnie na brak „nowoczesnej” lewicy w Polsce. Zwycięstwo Andrzeja Dudy jest zdaniem „La Repubblici” koszmarem zbliżonym do… zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego, bankructwa Grecji i wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

BBC z kolei informuje o „znakomitym i zdecydowanym” zwycięstwie Andrzeja Dudy. Sugeruje też, że po wyborach do Sejmu i Senatu dojdzie najpewniej do zmiany u sterów władzy. Wynikiem drugiej tury głosowania zaskoczony jest także „The Independent”, który przewiduje rozpoczęcie nowego rozdziału w polskiej polityce. „Daily Telegraph” wskazuje, że kampania Dudy naświetliła słabości Bronisława Komorowskiego.

Niemiecka stacja ARD wskazała z kolei na błędy „zadufanego w sobie” Komorowskiego. Stacja przedstawia zwycięzce wyborów jako polityka „ultrakatolickiego” i przewiduje, że przed jesienią PO zrobi wszystko, by odrobić stratę poparcia. „Die Welt” zauważa, że prezydent-elekt z Niemcami w kwestiach niektórych poglądów się różni, a jego zwycięstwo to sukces partii „narodowo-konserwatywnej”.

Źródło: wpolityce.pl

mat

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-05-25)


Ukraińska agencja informacyjna komentuje wybory w Polsce

Ukraińska agencja informacyjna Unian komentując wyniki wyborów prezydenckich w Polsce powołuje się na dr hab. Andrzeja Szeptyckiego z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Jego zdaniem Andrzej Duda może prowadzić bardziej aktywną politykę względem Ukrainie, ale pewne kwestie mogą budzić kontrowersje.

Według Szeptyckiego Komorowski prowadził politykę przewidywalną, którą określił jako umiarkowaną w porównaniu np. z prezydent Litwy.

Zdaniem Szeptyckiego, dwie pozytywne kwestie związane z Dudą to to, że był zwolennikiem  Lecha Kaczyńskiego, który prowadził aktywną politykę proukraińśką. W związku z tym, spodziewa się, że jego polityka względem Ukrainy będzie bardziej aktywna, niż obecnie.

Szeptycki zwrócił również uwagę na sprawy mogące według niego skomplikować relacje polsko-ukraińskie: “możliwe komplikacje w relacjach z UE, mogące wpłynąć na efektywność polskiej polityki” oraz “relacje Dudy z częścią tradycyjnych polskich sił prawicowych”. Agencja Unian podkreśla, że “nieustannie podnoszą one kwestie OUN-UPA, Stepana Bandery i tragedii wołyńskiej [pis. oryg. – red.]”. “Pytanie: jak będzie odnosił się do nich prezydent” – stwierdził Szeptycki. Dodał, że przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi nie należy spodziewać się żadnych “radykalnych czy kontrowersyjnych decyzji” , w tym aktywniejszej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Unian.net / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (25 maja 2015)


Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81600 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]