Polska wypłaca zadośćuczynienie muzułmanom torturowanym przez Amerykanów

Aktualizacja: 2015-05-19 9:41 am

Abu Zajd i Abd al-Rahim al-Nashiri otrzymają po 100 tysięcy euro zadośćuczynienia od polskich władz. Mężczyźni twierdzili, że byli torturowani przez Amerykanów na terenie Polski. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Warszawa naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Polskie władze – zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – przekazały Abu Zajdowi 100 tysięcy euro zadośćuczynienia. Dodatkowo ma otrzymać jeszcze 30 tysięcy euro, że za zezwoleniem władz byli torturowani przez Amerykanów w tajnym ośrodku na terenie Polski. Zadośćuczynienie dla Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiriego władze przekażą do depozytu sądowego – al-Nashiri jest objęty sankcjami międzynarodowymi. Ciążą na nim oskarżenia o kierowanie atakiem na amerykański niszczyciel USS Cole z 2000 roku. Został pojmany przez CIA w 2002 roku.

Przekazanie środków to konsekwencja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który oddalił odwołanie od wyroku w tej sprawie z ubiegłego roku. Trybunał uznał zeznania za wiarygodne, a Warszawa zarzutom nie przeczyła. Polskie śledztwo w tej sprawie zostało uznane za nieskuteczne.

Trybunał oddalił jedynie skargę na naruszenie zasady wolności, uznając państwo polskie za winne niewywiązania się ze wszystkich obowiązków wynikających z zakazu tortur i nieludzkiego torturowania. Równocześnie sędziowie wskazali, że odpowiedzialność za tortury ponoszą Amerykanie.

Źródło: „Rzeczpospolita”

mat

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81478 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]