- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Żydowski dziennik: Gloryfikacja UPA przez Kijów może potwierdzać rosyjskie tezy o faszystach na Ukrainie

Ukazujący się w Izraelu “The Jerusalem Post” napisał, iż gloryfikacja OUN-UPA przez władze w Kijowie może zostać wykorzystana przez Moskwę jako potwierdzenie jej tez o faszystach, którzy kreują politykę Ukrainy.

Kijów musi pamiętać, że konflikt z putinowską Rosją ma miejsce tak w Donbasie, jak i w przestrzeni informacyjnej. Obecnie Kijów dał “dowód” Kremlowi na to, że Rosja mierzy się z faszystami. Nie zaskakuje, że rosyjskie media państwowe cały dzień omawiały tę ustawę – pisze “The Jerusalem Post”.

Izraelska gazeta przypomina ponadto o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów w ramach Ukraińskiej Policji Pomocniczej na terytorium dzisiejszej Ukrainy i Białorusi, udział w pogromie we Lwowie w 1941 , a także zamordowanie 100 tysięcy Polaków.

Jak podkreśla dziennik, różnice między Zachodem a Wschodem Ukrainy w postrzeganiu OUN-UPA są znaczące. Ten pierwszy uważa ich za bohaterów, a ten drugi za hitlerowskich kolaborantów. Autor artykułu, Josh Coshen, prognozuje, że może to doprowadzić do pęknięcia kraju.

“The Jerusalem Post” – jpost.com / Kresy.pl