Irlandia: Katolickie śluby bez skutków cywilnych?

Aktualizacja: 2015-04-24 2:11 pm

Irlandzcy biskupi rozważają rezygnację z podpisywania przez małżonków w obecności kapłana cywilnego aktu małżeństwa, jeśli w zaplanowanym na 22 maja referendum zalegalizowane zostaną „małżeństwa” homoseksualne.

Biskupi nie podjęli jeszcze w tej sprawie decyzji, ale rzecznik prasowy irlandzkiej konferencji episkopatu poinformował o takiej możliwości. Oznaczałoby to, że oprócz zawarcia sakramentu małżeństwa przed kapłanem, para młoda musiałaby oddzielnie wybrać się do urzędu stanu cywilnego. Obecnie w Irlandii, tak jak w Polsce, młodzi podpisują cywilny akt ślubu w obecności kapłana.

„Jeśli referendum przejdzie, państwowa i kościelna wizja małżeństwa będzie zupełnie inna. W tej sytuacji uzasadnione jest, że biskupi mogą zdecydować o oddzieleniu dwóch ceremonii” – stwierdził rzecznik irlandzkiego episkopatu.

Obecnie na 5400 osób uprawnionych do udzielania cywilnego małżeństwa ponad 4100 to katoliccy księża.

Źródło: Catholic Herald

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81344 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]