Seria tajemniczych zabójstw na Ukrainie. Giną poplecznicy Janukowycza

Kolejny stronnik byłego premiera Ukrainy Wiktora Janukowycza zginął w podejrzanych okolicznościach. W środę wieczorem w Kijowie zastrzelono byłego wicepremiera Ukrainy Olega Kałasznikowa.

To już czwarta w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ofiara blisko związana z Janukowyczem. Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że „ciało Kałasznikowa znaleziono w jego domu” a przyczyną śmierci był postrzał. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Kałasznikow brał udział w manifestacjach popierających promoskiewskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, obalonego w 2014 roku po trzymiesięcznych masowych demonstracjach.

Śmierć byłego zastępcy Janukowycza poprzedziła fala tajemniczych zabójstw innych jego popleczników. W marcu zginęło trzech byłych parlamentarzystów blisko związanych z obalonym przywódcą. Partia Regionów -osłabiona po ucieczce Janukowycza – oskarżyła obecny, prozachodni rząd w Kijowie o czystki.

Na początku tego roku czterech polityków regionalnych, którzy pracowali w dawnej administracji rządowej, rzekomo popełniło samobójstwo.

W zeszłym miesiącu zginął również w nie do końca jasnych okolicznościach młodszy syn Janukowycza, Wiktor. Zatonął w jeziorze Bajkał. Pod samochodem, którym najprawdopodobniej kierował, załamał się lód.

Źródło: yahoo.com, AS.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-04-17)


Ukraiński politolog: do zabójstwa Buzyny przyznała się „Ukraińska Powstańcza Armia”

Ukraiński politolog Władimir Fiesienko otrzymał list stwierdzi, że otrzymał list od organizacji zwanej „Ukraińska Powstańcza Armia” (UPA), w którym przyznaje się do zamordowania Ołesia Buzyny, Kałasznikowa, a także Czeczetowa i innych byłych członków Partii Regionów.

„Ukraińska Powstańcza Armia” w liście miała przyznać się do zamordowania zarówno Buzyny, jak i innych osób, określonych mianem „antyukraińskiej swołoczy”, w tym Czeczetowa, Pekluszenki, Millera i Kałasznikowa.

Zdaniem Fiesenki, szefa ukraińskiego Centrum Badań Politycznych członkowie „UPA” niemal otwarcie grożą kontynuacją swojej kampanii wymierzonej przeciwko osobom, które ich zdaniem reprezentują postawę antyukraińską – w tym również zajmujące ważne stanowiska. Tratuje to jako zapowiedź stosowania terroru. W liścia zawarto także informację, że Ołeh Kałasznikow zginął z broni kal. 7,65×17 mm i 9x18mm, przy czym miał on wcześniej zdołać oddać strzał ze swojej broni. Podanie takiego szczegóły zdaniem Fiesenki miałoby wskazywać, że rzekomi zabójcy znają szczegóły zabójstw, które mają ich uwiarygodniać. Dodał, że powinny to wyjaśnić ukraińskie organy ścigania.

Zdaniem politologa ostrzeżenia „UPA” powinny być brane na poważnie, przy czym jego zdaniem treść listu przypomina „stereotypy o radykalnych ukraińskich nacjonalistach, rozpowszechniane przez rosyjską propagandę”. Uważa, że może to być argument na rzecz tezy, że za zabójstwem stoją rosyjskie służby, które nieświadomie wykorzystują niczego nie świadomych zabójców.

112.ua / youtube.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (17 kwietnia 2015)- „Ukraiński politolog: do zabójstwa Buzyny przyznała się „Ukraińska Powstańcza Armia” [+VIDEO]”

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content