Kościół w Polsce odzyskał cenny rękopis: Pontyfikał Płocki

Po 75 latach do Polski powrócił „Pontyfikał Płocki”. Ten cenny średniowieczny manuskrypt został zrabowany przez nazistów w 1940 r., a po wojnie trafił do Bawarskiej Biblioteki Państwowej. Uroczystość przekazania księgi odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pontyfikał odebrał ordynariusz płocki bp Piotr Libera: „XII-wieczny Pontyfikał biskupów płockich po latach wojennej zawieruchy i tułaczki powraca dziś do prawowitego właściciela. Zabytkowa księga kończy swą długą wędrówkę w miejscu, gdzie najprawdopodobniej powstała – w opactwie benedyktyńskim na tumskim wzgórzu w Płocku” – powiedział bp Libera.

„Pontyfikał Płocki” to prawdopodobnie najstarsza księga liturgiczna, jaka zachowała się na terytorium Polski. Przez wiele lat starano się o odzyskanie dzieła. Porozumienie w sprawie zwrotu udało się osiągnąć dopiero na początku bieżącego roku.

R. Łączny, KAI

Średniowieczny manuskrypt – AFP

Za: Radio Watykańskie (15/04/2015) | http://pl.radiovaticana.va/news/2015/04/15/ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_w_polsce_odzyska%C5%82_cenny_r%C4%99kopis_pontyfika%C5%82_p%C5%82ocki/1137034

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content