Zmarł niemiecki noblista. Autorytet lewicy pół życia ukrywał, że był w Waffen SS

Aktualizacja: 2015-04-13 12:55 pm

Zmarł Günter Grass, noblista z dziedziny literatury. 87-letni pisarz umarł w miejscowości Lubeck, w której przebywał na weekendzie. O śmierci poinformował w poniedziałek jego wydawca. Pisarz otrzymał Nobla w 1999 r. Komitet zwrócił uwagę na to, że jego postacie to ludzie „uciskani i zapomniani”. W twórczości Grassa często pojawiały się wątki surrealistyczne. Tym, co wzbudzało jednak największe kontrowersje były polityczne poglądy pisarza i…jego służba w Waffen SS.

“Pani Dyrektor Biura Kultury przyniosła smutną wiadomość. Odszedł od nas dziś rano noblista, Honorowy Obywatel Gdańska, Günter Grass”, napisał na Twitterze Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Pisarz lubił wypowiadać się w kwestiach politycznych i był uważany za „Autorytet moralny” lewicy. W wywiadzie z 2006 r. przyznał się, że służył w Waffen SS. Nie było to przymusowe, choć nie był też ochotnikiem sensu stricte.

Wiadomość ta wywołała nie lada burzę, postulowano także odebranie mu honorowego obywatelstwa miasta Gdańska. W ostatnich miesiącach stary Grass wypowiadał się z kolei na temat Rosji, nakłaniając do zrozumienia agresywnej polityki Władimira Putina.

Źródła: cnn.com / niezalezna.pl  / twitter.com

Mjend

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81094 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]