Politycy SLD chcą, by Ukraina zaczęła ich ścigać za nazywanie UPA ludobójcami

Aktualizacja: 2015-04-13 10:17 am

Rzecznik SLD Tomasz Kalita, nawiązując do uchwalonej przez ukraiński parlament ustawy zakładającej karanie osób publicznie okazujących lekceważący stosunek do UPA, zaapelował do władz Ukrainy, by te zaczęły ścigać jego i sekretarza partii Krzysztofa Gawkowskiego.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Sekretarz Generalny SLD Krzysztof Gawkowski określił postępowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego w ukraińskim parlamencie mianem „obrazy dla ofiar zbrodni wołyńskiej”. „Niestety w Radzie Najwyższej honorowane są i upamiętniane postacie, które dowodziły zbrodniczym postępowaniem UPA, która mordowała osoby na Wołyniu, a postępowanie Bronisława Komorowskiego to obraza dla ofiar zbrodni wołyńskiej. Dlatego zwracamy się do prezydenta z apelem, aby odciął się od wszelkich działań, które mają taki skutek, że Polacy mogą czuć się po prostu obrażeni” – powiedział Gawkowski.

Z kolei rzecznik SLD Tomasz Kalita stwierdził, że przyjęta przez ukraiński parlament ustawa, która daje również możliwość ścigania „wszystkich, którzy będą kwestionować to, iż UPA jest organizacją ludobójczą, zbrodniczą – to jest hańba”. „To policzek wymierzony państwu polskiemu i prezydentowi Komorowskiemu” – dodał polityk.

Wcześniej przypomniał, że 5 lat temu podczas wizyty ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Litwie, tamtejszy parlament demonstracyjnie odrzucił wówczas ustawę o języku polskim. Jego zdaniem był to „policzek wymierzony ówczesnemu prezydentowi”.

Nawiązując do zapisów dotyczących karania osób negujących cel walk UPA, Kalita publicznie zwrócił się do władz Ukrainy, by na mocy przyjętej ustawy zaczęły ścigać jego oraz Gawkowskiego. „Uważamy, że to co się zdarzyło na Wołyniu, to ludobójstwo, a UPA to zbrodnicza organizacja (…) Będziemy o tym przypominać i dopominać się o prawdę na Wołyniu” – podkreślił Kalita.

Uchwalona przez ukraiński parlament w dniu wizyty prezydenta Komorowskiego ustawa przewiduje odpowiedzialność dla obywateli Ukrainy i cudzoziemców, którzy publicznie okazują lekceważący stosunek do uczestników walk o niepodległość w XX wieku. Wśród formacji wymienionych w ustawie znajduje się też Ukraińska Powstańcza Armia, która jest odpowiedzialna za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich w trakcie II wojny światowej i tuż po niej.

Publiczne głoszenie treści uznanych za bezprawne interpretowane jest jako szarganie pamięci walczących o niepodległość Ukrainy i upokarzanie godności narodu ukraińskiego.

Onet.pl / Kresy.pl

KOMENTARZ BIBUŁY: Kto to by pomyślał, że ludzie z tego typu kręgów upomną się o prawdę historyczną, w przeciwieństwie do obecnie rządzącej zarazy, jak również i tych z opozycji, którzy summa summarum w tej kwestii niczym nie różnią się od zarazy.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81087 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]