Polska jednym z najbardziej rozbrojonych krajów świata

Aktualizacja: 2015-04-8 10:03 am

Polska jest jednym z najbardziej rozbrojonych krajów świata. W naszym kraju liczba egzemplarzy broni w rękach cywilnych posiadaczy na 100 mieszkańców jest niezwykle niska. Mniej broni mają m.in. mieszkańcy Korei Południowej, Litwa, Rumunia czy Indonezja.

Od kilku miesięcy polski rząd zapewnia, że inwestuje w zbrojenie polskiej armii coraz więcej. Pojawiają się również projekty odbudowania obrony terytorialnej. Trudno jednak mówić o poważnej obronie, jeśli Polacy praktycznie nie mają dostępu do broni.

Jak wynika z wyliczeń „National Post”, liczba egzemplarzy broni w rękach cywilnych posiadaczy na 100 mieszkańców wynosi 1,3. W sumie w Polsce 510 tys. egzemplarzy broni znajduje się w rękach cywilnych.

Jest to niewielka liczba, w porównaniu z innymi krajami. Lepsze współczynniki od nas ma m.in. Szwajcaria, Finlandia, Serbia, Niemcy, Austria, Włochy czy nawet bardzo postępowa światpoglądowo Holandia.

Więcej broni od Polaków mają też w swoich rękach obywatele krajów leżących w regionie Europy Środkowo-wschodniej. Pod tym względem znacznie przewyższają nas Czesi, Łotysze, Estończycy czy Białorusini. W gorszej sytuacji są Litwini.

Znacznie więcej broni od Polaków mają również Skandynawowie uchodzący powszechnie za pacyfistów. Polska nie może się nawet równać pod tym względem z Finami, Szwedami czy Norwegami.

„Najwyższy Czas”/ „National Post” / Kresy.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80999 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]