Norweski sondaż nie pozostawia wątpliwości: liczba ateistów rośnie

Aktualizacja: 2015-04-6 12:39 pm

Najnowszy sondaż badający wiarę (lub jej brak) wśród Norwegów podał, że tylko 38 proc. badanych to osoby wierzące. Co ciekawe – identyczny jest odsetek ateistów. To ewenement, wszak dotąd liczba osób deklarujących wiarę była większa.

Przypuszcza się jednak, że część z nich wierzy w pewne formy czy zjawiska nadprzyrodzone. Tego typu badania sondażowe prowadzone są w Norwegii od roku 1985. „Remisowy wynik” między deklarującymi wiarę a ateizm, zdarzył się pierwszy raz.

– Szczególnie widoczny spadek osób wierzących obserwuje się w ostatniej dekadzie. Do tego dochodzi jeszcze coraz mniejsza liczba Norwegów, którzy zostali ochrzczeni – mówi Silje Kvamme Bjorndal z Norweskiej Szkoły Teologicznej.

W Norwegii, podobnie jak w innych krajach europejskich, bardziej wierzące są kobiety. Wiarę w Boga deklaruje 43,3 proc. pań i tylko 33,5 proc. mężczyzn.

PÃ¥l Ketil Botvar z Instytutu Światowym Badań Kościoła i Religii jest zdania, że odpowiedzi na tak postawione respondentom pytanie mogą wskazywać na błędną interpretację wiary przez Norwegów.

W porównaniu z innymi krajami skandynawskimi, obecnie tylko w sąsiedniej Szwecji mieszka większy odsetek ateistów. W Danii, a szczególnie w Finlandii gdzie zwiększa się liczba wiernych prawosławnych, odsetek wierzących w Boga jest wyraźnie wyższy.

Źródło: www.thelocal.no, www.vl.no

ChS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80957 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]