Norweski sondaż nie pozostawia wątpliwości: liczba ateistów rośnie

Najnowszy sondaż badający wiarę (lub jej brak) wśród Norwegów podał, że tylko 38 proc. badanych to osoby wierzące. Co ciekawe – identyczny jest odsetek ateistów. To ewenement, wszak dotąd liczba osób deklarujących wiarę była większa.

Przypuszcza się jednak, że część z nich wierzy w pewne formy czy zjawiska nadprzyrodzone. Tego typu badania sondażowe prowadzone są w Norwegii od roku 1985. „Remisowy wynik” między deklarującymi wiarę a ateizm, zdarzył się pierwszy raz.

– Szczególnie widoczny spadek osób wierzących obserwuje się w ostatniej dekadzie. Do tego dochodzi jeszcze coraz mniejsza liczba Norwegów, którzy zostali ochrzczeni – mówi Silje Kvamme Bjorndal z Norweskiej Szkoły Teologicznej.

W Norwegii, podobnie jak w innych krajach europejskich, bardziej wierzące są kobiety. Wiarę w Boga deklaruje 43,3 proc. pań i tylko 33,5 proc. mężczyzn.

PÃ¥l Ketil Botvar z Instytutu Światowym Badań Kościoła i Religii jest zdania, że odpowiedzi na tak postawione respondentom pytanie mogą wskazywać na błędną interpretację wiary przez Norwegów.

W porównaniu z innymi krajami skandynawskimi, obecnie tylko w sąsiedniej Szwecji mieszka większy odsetek ateistów. W Danii, a szczególnie w Finlandii gdzie zwiększa się liczba wiernych prawosławnych, odsetek wierzących w Boga jest wyraźnie wyższy.

Źródło: www.thelocal.no, www.vl.no

ChS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-04-05) | http://www.pch24.pl/norweski-sondaz-nie-pozostawia-watpliwosci--liczba-ateistow-rosnie,34957,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content