Polscy emigranci coraz rzadziej wracają do domu na Święta

Aktualizacja: 2015-04-6 12:34 pm

Coraz mniej Polaków, którzy wyjechali za granicę, przyjeżdża do kraju na Święta. Wiele osób na stałe sprowadza swoje rodziny do siebie i świętuje rodzinnie w Anglii czy w Niemczech.

Zdaniem demografa, prof. Krystyna Iglickiej-Okólskiej, Polacy co prawda nadal spędzają Święta w gronie rodzinnym, ale już nie w Polsce. – Model naszej emigracji w ostatnim czasie diametralnie się zmienia. Osoby, które wyjechały wcześniej i już się osiedliły, teraz sprowadzają do siebie rodziny – mówi profesor Iglicka-Okólska.

Podobnego zdania jest Artur Kuśmierczak, menedżer z firmy Agat, zajmującej się przewozami międzynarodowymi, w tym do Niemiec i Anglii. – Zamiast przyjeżdżać na te dwa dni, ludzie wolą poczekać do długiego weekendu majowego, okresu pierwszych komunii czy wakacji – tłumaczy.

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego przytaczanych przez „Dziennik Polski”, w 2013 roku poza krajem mieszkało niemal 2,2 mln Polaków, z czego 1,8 mln na terenie Unii Europejskiej. „Najwięcej, bo około 640 tys. przebywało w Wielkiej Brytanii ponad pół miliona w Niemczech, a 115 tys. w Irlandii” – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Źródło: kresy.pl

ged

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80953 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]