Aktualizacja strony została wstrzymana

Polscy emigranci coraz rzadziej wracają do domu na Święta

Coraz mniej Polaków, którzy wyjechali za granicę, przyjeżdża do kraju na Święta. Wiele osób na stałe sprowadza swoje rodziny do siebie i świętuje rodzinnie w Anglii czy w Niemczech.

Zdaniem demografa, prof. Krystyna Iglickiej-Okólskiej, Polacy co prawda nadal spędzają Święta w gronie rodzinnym, ale już nie w Polsce. – Model naszej emigracji w ostatnim czasie diametralnie się zmienia. Osoby, które wyjechały wcześniej i już się osiedliły, teraz sprowadzają do siebie rodziny – mówi profesor Iglicka-Okólska.

Podobnego zdania jest Artur Kuśmierczak, menedżer z firmy Agat, zajmującej się przewozami międzynarodowymi, w tym do Niemiec i Anglii. – Zamiast przyjeżdżać na te dwa dni, ludzie wolą poczekać do długiego weekendu majowego, okresu pierwszych komunii czy wakacji – tłumaczy.

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego przytaczanych przez „Dziennik Polski”, w 2013 roku poza krajem mieszkało niemal 2,2 mln Polaków, z czego 1,8 mln na terenie Unii Europejskiej. „Najwięcej, bo około 640 tys. przebywało w Wielkiej Brytanii ponad pół miliona w Niemczech, a 115 tys. w Irlandii” – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Źródło: kresy.pl

ged

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-04-06) | http://www.pch24.pl/polscy-emigranci-coraz-rzadziej-wracaja-do-domu-na-swieta,35007,i.html

Skip to content