Polscy emigranci coraz rzadziej wracają do domu na Święta

Coraz mniej Polaków, którzy wyjechali za granicę, przyjeżdża do kraju na Święta. Wiele osób na stałe sprowadza swoje rodziny do siebie i świętuje rodzinnie w Anglii czy w Niemczech.

Zdaniem demografa, prof. Krystyna Iglickiej-Okólskiej, Polacy co prawda nadal spędzają Święta w gronie rodzinnym, ale już nie w Polsce. – Model naszej emigracji w ostatnim czasie diametralnie się zmienia. Osoby, które wyjechały wcześniej i już się osiedliły, teraz sprowadzają do siebie rodziny – mówi profesor Iglicka-Okólska.

Podobnego zdania jest Artur Kuśmierczak, menedżer z firmy Agat, zajmującej się przewozami międzynarodowymi, w tym do Niemiec i Anglii. – Zamiast przyjeżdżać na te dwa dni, ludzie wolą poczekać do długiego weekendu majowego, okresu pierwszych komunii czy wakacji – tłumaczy.

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego przytaczanych przez „Dziennik Polski”, w 2013 roku poza krajem mieszkało niemal 2,2 mln Polaków, z czego 1,8 mln na terenie Unii Europejskiej. „Najwięcej, bo około 640 tys. przebywało w Wielkiej Brytanii ponad pół miliona w Niemczech, a 115 tys. w Irlandii” – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Źródło: kresy.pl

ged

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-04-06) | http://www.pch24.pl/polscy-emigranci-coraz-rzadziej-wracaja-do-domu-na-swieta,35007,i.html

Skip to content