Psalm nie będzie już hymnem Szwajcarii? „Nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem”

Aktualizacja: 2015-03-31 9:32 am

„Elity” społeczeństwa szwajcarskiego uznały, iż dotychczasowy hymn państwowy, zatytułowany „Psalm Szwajcarów”, jest przestarzały i należy go zmienić. Wszystko dlatego, iż melodia była zainspirowana renesansowym hymnem religijnym, a słowa wysławiają Stwórcę i Jego obecność w Ojczyźnie.

Psalm Szwajcarów, piękna pieśń religijna, która od półtora wieku pełni rolę szwajcarskiego hymnu, została oceniona jako przestarzała przez polityków walczących o laickość państwa. Ogłoszono konkurs na nowy hymn, którego organizatorzy stwierdzili, iż hymn w formie modlitwy nie nadaje się dla „społeczeństwa otwartego”.

Kilka wersji nowego hymnu zamieszczono w internecie. Głosowanie odbędzie dwuetapowo. Pierwszy stanowić będzie oddawanie głosów przez internautów, następnie decyzje podejmie jury złożone z przedstawicieli świata muzyki i mediów, członków chórów i organizacji… sportowych. Jurorzy wybiorą tę pieśń, która najlepiej odzwierciedlać będzie wartości takie jak demokracja, czy solidarność, zawarte w konstytucji.

„Głównym problemem jest tekst. Oficjalny hymn jest psalmem, modlitwą, a my mamy społeczeństwo otwarte, religijnie neutralne. Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem” – powiedział przy ogłaszaniu konkursu Lucas Niederberger ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia na rzecz Użyteczności Publicznej (SGG).

Dotychczasowy hymn został napisany w roku 1843, a jego melodia powstała na bazie hymnu religijnego Diligam te, Domine. Oto słowa, który stał się nie do zniesienia dla szwajcarskich bojowników o „neutralność” religijną państwa:

Kiedy poranne niebo promienieje
Ty, Panie jesteś na nim w jasności
Ty, najsławniejszy, najwspanialszy.
Kiedy Alpy promienieją chwałą
Módlcie się Szwajcarzy, módlcie się.
Czujemy i rozumiemy
Czujemy i rozumiemy
Boga w naszej Ojczyźnie
Boga, Pana w naszej Ojczyźnie.

Źródło: gosc.pl

FO

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80831 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]