Neobanderowiec Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie

Jak poinformowało biuro prasowe partii Swoboda, Wasyl Pawluk zrezygnował w czwartek 26 marca z funkcji sekretarza Rady Miasta Lwowa z powodu powołania go do pełnienia funkcji Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie.

Poinformowano także, że na okres pełnienia nowej funkcji jego członkostwo w partii zostanie zawieszone. Wynika to z ukraińskiego ustawodawstwa.

Wasyl Pawluk z wykształcenia jest ślusarzem i aktorem. Pracował m.in. jako aktor lalkowy i dyrektor kina. Jest wieloletnim członkiem „Swobody”, w 2006 roku został wybrany jako jej członek do Rady Miasta Lwowa.

Pawluk w 2009 roku domagał się wystosowania przez władze Ukrainy oficjalnej noty protestacyjnej w sprawie rozebrania nielegalnego pomnika UPA na Chryszczatej w Bieszczadach i domagając się jego odbudowy.

Jako sekretarz lwowskiej rady miejskiej Pawluk jest uważany za jedną z osób, na których spoczywa odpowiedzialność za niedojście do skutku zwrotu Polakom z Lwowa kościoła św. Magdaleny oraz faktycznego oddania w ich ręce Domu Polskiego. Wyrażał także uznanie dla UPA, w tym dla Ołeksego Hasyna, który pełnił funkcje kierownicze podczas najintensywniejszej fazy ludobójstwa na Polakach.

Zik.ua / tsn.ua / svoboda.org / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (28 marca 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/neobanderowiec-konsulem-generalnym-ukrainy-w-lublinie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content