Brzeziński: Polacy – uzbrajajcie się i liczcie na siebie

Aktualizacja: 2015-03-26 9:05 am

Jak mówi znany politolog i były doradca prezydenta Cartera Polska, chcąc liczyć na pomoc sojuszników, przede wszystkim musi być w stanie sama się bronić.

W wywiadzie jakiego Zbigniew Brzeziński udzielił “Dziennikowi Gazecie Prawnej” twierdzi on, że przystąpienie Ukrainy do NATO “wcale nie jest konieczne. Mogłoby być nawet szkodliwe”, natomiast co do jej obecności w Unii Europejskiej jest “jak najbardziej za”. Opowiada się także za dostarczeniem Ukrainie “sprzętu”, nie precyzując czy chodzi o śmiercionośne uzbrojenie. Mówi również o “ekspansjonizmie rosyjskim”, którego powinny obawiać się inne kraje.

Na pytanie na ile realne są gwarancje NATO Brzeziński odpowiada: “Polska powinna się zbroić, kupować sprzęt, modernizować i zwiększać armię. Liczyć na siebie, by być w stanie jak najdłużej bronić się sama. Bo oczywiście istnieje wspomniany artykuł 5 i solidarność z zaatakowanym sojusznikiem. Ale w NATO obowiązują procedury i zasada jednomyślności. Oznacza to, że NATO przez jakiś czas mogłoby być sparaliżowane”. Twierdzi jednocześnie, że “Ameryka znajdzie sposób, by pomóc Polsce”. Zagrożenie ze strony Rosji ocenia jako większe niż ze strony “Państwa Islamskiego”. Sugeruje przy tym, że za kurs jej polityki odpowiada osobiście Putin, odoaje przy tym: “gdy obserwuję reakcje rosyjskich generałów, widzę, że jest grupa, która byłaby sceptyczna wobec dalszych agresywnych działań”.

gazetaprawna.pl/kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80714 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]