„Bezpłciowi” rodzice w formularzu rekrutacyjnym do łódzkich szkół

Z elektronicznych formularzy rekrutacyjnych do łódzkich szkół i przedszkoli zniknęły sformułowania „matka” i „ojciec”. Zastąpiono je sformułowaniami „pierwszy rodzic/opiekun prawny” i „drugi rodzic/opiekun prawny”.

Sytuacja ta wzbudziła niepokój części rodziców wypełniających deklaracje. Niektórzy z nich zorientowali się w sytuacji już po wydruku wniosków, na których dane w rubrykach „ojciec” i „matka” zostały zamienione. Chcąc dojść przyczyny pomyłki sprawdzili, że w systemie nie ma tych pojęć – zastąpiono je „neutralnie brzmiącymi” określeniami „pierwszy rodzic/opiekun prawny” i „drugi rodzic/opiekun prawny”.

Elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Fot. facebook.com.

Sprawą zajęły się organizacji pozarządowych z Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Dzieci, Młodzieży i Rodziny przy Urzędzie Miasta Łodzi, które złożyły w tej sprawie oficjalny protest. Według Michała Owczarskiego, przewodniczącego KDO tego rodzaju definicja umożliwia wprowadzenie do systemu danych dwóch osób tej samej płci, rozumianych jako „rodziców”. „Formularz, będący elektronicznym dokumentem urzędowym, stanowi naruszenie Konstytucji RP stwierdzającej, że »Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej«” – napisano w specjalnej uchwale Komisji.

Urząd Miasta, prowadzący rekrutację do placówek edukacyjnych twierdzi, że jest to błąd wrocławskiej firmy Vulcan, która obsługuje system. „Korektę omyłki zlecono firmie obsługującej rekrutację. Obecnie pracuje ona nad jej usunięciem” – powiedział Grzegorz Gawlik z Biura Rzecznika Prezydenta Miasta Łodzi.

Nie są to jednak pierwsze w Polsce przypadki tego rodzaju. W ubiegłym roku miała miejsce identyczna sytuacja, również związana z wrocławską firmą, która tworzy tego rodzaju formularze dla wielu placówek edukacyjnych w kraju. Wówczas firma oświadczała, że z opracowanymi przez nią rozwiązaniami dla oświaty „pracują ludzie z ponad dwudziestu tysięcy szkół, przedszkoli oraz samorządów”.

Firma Vulcan najwyraźniej wywiązała się z obietnicy. Dziś rano  w formularzu występowały już pojęcia „dane matki/opiekunki prawnej” oraz „dane ojca / opiekuna prawnego”.

Aktualna postać formularza zgłoszeniowego. Fot. naborp-k.vulcan.net.pl/lodz

expressilustrowany.pl / dzienniklodzki.pl / gosc.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (26 marca 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/bezplciowi-rodzice-w-formularzu-rekrutacyjnym-do-lodzkich-szkol-foto | „Bezpłciowi” rodzice w formularzu rekrutacyjnym do łódzkich szkół [+FOTO]

Skip to content