Izrael żąda ocenzurowania węgierskiej piosenki na Eurowizję. Poszło o wspomnienie ofiar wojny z Palestyną

Aktualizacja: 2015-03-24 9:33 am

Piosenka węgierskich wykonawców, która ma trafić na Eurowizję traktuje o wojnie, wspomina m.in. o ofiarach starcia Izraelczyków z Palestyńczykami. Ambasador Izraela zażądał wycofania piosenki z festiwalu.

W piosence wykonywanej przez Węgierkę, Boglarkę Csemer z grupy Boggie, traktuje o wojnie w ogóle. Piosenkarka śpiewa o bezsensowności konfliktów zbrojnych, o umierających żołnierzach i śmierci niczemu niewinnych dzieci.

Wszystko jednak rozbija się o kontekst piosenki. Gdy piosenkarka śpiewa o wojnie, na jej tle pojawiają się bowiem napisy przypominające o ofiarach wojen i kataklizmów. Jeden z napisów głosi: „2014. Gaza. Dwie trzecie ofiar to cywile, w tym ponad 500 dzieci”.

I właśnie ów napis nie spodobał się izraelskiej dyplomacji. Ambasador Izraela na Węgrzech, Ilan Mor zarzucił piosenkarce, że łamie zasadę Eurowizji dotyczącą braku polityki w konkursie. Zażądał też od organizatorów usunięcia kontrowersyjnych treści.

Ani organizatorzy Eurowizji, ani piosenkarka na razie nie odnieśli się do apelu Mora.

Źródło: tvn24.pl

ged

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80640 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]