Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael żąda ocenzurowania węgierskiej piosenki na Eurowizję. Poszło o wspomnienie ofiar wojny z Palestyną

Piosenka węgierskich wykonawców, która ma trafić na Eurowizję traktuje o wojnie, wspomina m.in. o ofiarach starcia Izraelczyków z Palestyńczykami. Ambasador Izraela zażądał wycofania piosenki z festiwalu.

W piosence wykonywanej przez Węgierkę, Boglarkę Csemer z grupy Boggie, traktuje o wojnie w ogóle. Piosenkarka śpiewa o bezsensowności konfliktów zbrojnych, o umierających żołnierzach i śmierci niczemu niewinnych dzieci.

Wszystko jednak rozbija się o kontekst piosenki. Gdy piosenkarka śpiewa o wojnie, na jej tle pojawiają się bowiem napisy przypominające o ofiarach wojen i kataklizmów. Jeden z napisów głosi: „2014. Gaza. Dwie trzecie ofiar to cywile, w tym ponad 500 dzieci”.

I właśnie ów napis nie spodobał się izraelskiej dyplomacji. Ambasador Izraela na Węgrzech, Ilan Mor zarzucił piosenkarce, że łamie zasadę Eurowizji dotyczącą braku polityki w konkursie. Zażądał też od organizatorów usunięcia kontrowersyjnych treści.

Ani organizatorzy Eurowizji, ani piosenkarka na razie nie odnieśli się do apelu Mora.

Źródło: tvn24.pl

ged

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-03-24) | http://www.pch24.pl/izrael-zada-ocenzurowania-wegierskiej-piosenki-na-eurowizje--poszlo-o-wspomnienie-ofiar-wojny-z-palestyna-,34755,i.html

Skip to content