Szczątki kilkuset ofiar na terenie białostockiego aresztu. Wstrząsające odkrycie IPN

Aktualizacja: 2015-02-28 9:43 am

Na terenie dawnego aresztu śledczego w Białymstoku badacze IPN dokonali wstrząsającego znaleziska – odkryto tam szczątki kilkuset ofiar komunistycznych i nazistowskich zbrodni. Ekshumujący apelują o zgłaszanie się osób, mogących być krewnymi zamordowanych.

Pobranie od krewnych materiału genetycznego, to właściwie jedyna droga do zidentyfikowania pogrzebanych w Białymstoku ofiar.

Badacze IPN mają pełne ręce roboty, wszak w Białymstoku mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących na terenie północno-wschodniej Polski. Lista straconych tam osób w latach 1944-1956 liczy 302 nazwiska, zaś 84 zmarły w więzieniach.

Komuniści mordowali polskich żołnierzy na terenie więzienia. Wskazuje na to makabryczne znalezisko, jakiego badacze IPN dokonali w ubiegłym roku. Pod posadzką piwnicy budynku administracyjnego archeolodzy współpracujący z IPN znaleźli szczątki co najmniej sześciu zastrzelonych tam żołnierzy. Z kolei na terenie przywięziennego ogrodu ekshumowano szczątki 283 osób.

Cmentarzysko ofiar nie tylko bezpieki, ale także sowieckich i niemieckich zbrodniarzy, znalezione na terenie aresztu, wskazuje, że samo więzienie było głównym miejscem kaźni polskich żołnierzy.

Źródło: rp.pl

ged

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80100 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]