Szczątki kilkuset ofiar na terenie białostockiego aresztu. Wstrząsające odkrycie IPN

Na terenie dawnego aresztu śledczego w Białymstoku badacze IPN dokonali wstrząsającego znaleziska – odkryto tam szczątki kilkuset ofiar komunistycznych i nazistowskich zbrodni. Ekshumujący apelują o zgłaszanie się osób, mogących być krewnymi zamordowanych.

Pobranie od krewnych materiału genetycznego, to właściwie jedyna droga do zidentyfikowania pogrzebanych w Białymstoku ofiar.

Badacze IPN mają pełne ręce roboty, wszak w Białymstoku mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących na terenie północno-wschodniej Polski. Lista straconych tam osób w latach 1944-1956 liczy 302 nazwiska, zaś 84 zmarły w więzieniach.

Komuniści mordowali polskich żołnierzy na terenie więzienia. Wskazuje na to makabryczne znalezisko, jakiego badacze IPN dokonali w ubiegłym roku. Pod posadzką piwnicy budynku administracyjnego archeolodzy współpracujący z IPN znaleźli szczątki co najmniej sześciu zastrzelonych tam żołnierzy. Z kolei na terenie przywięziennego ogrodu ekshumowano szczątki 283 osób.

Cmentarzysko ofiar nie tylko bezpieki, ale także sowieckich i niemieckich zbrodniarzy, znalezione na terenie aresztu, wskazuje, że samo więzienie było głównym miejscem kaźni polskich żołnierzy.

Źródło: rp.pl

ged

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-02-27) | http://www.pch24.pl/szczatki-kilkuset-ofiar-na-terenie-bialostockiego-aresztu--wstrzasajace-odkrycie-ipn,34240,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content