Zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz

Aktualizacja: 2009-03-23 10:25 pm

W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł profesor Paweł Wieczorkiewicz, jeden z najbardziej niepoprawnych politycznie historyków. Przeżył 61 lat.

Prof. Paweł Wieczorkiewicz był historykiem, sowietologiem, naukowcem Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Specjalizował się w dziejach wojskowości, szczególnie zajmował się historią marynarki wojennej.

Tytuł doktora otrzymał w 1976 roku za pracę pt. “Wielka Czystka a Armia Czerwona”. W 1993 roku habilitował się. Był współpracownikiem “Morza”, “Wojskowego Przeglądu Historycznego” oraz “Nowej Techniki Wojskowej”. Prowadził w telewizji Kino Polska cykl “Poprawka z Historii”, w którym wyjaśniał widzom zakłamanych PRL-owskich filmów, prawdziwą historię Polski.

Pomimo tego, iż pod koniec lat 70. był II sekretarzem POP PZPR na Wydziale Historii UW, swój epizod partyjny profesor Wieczorkiewicz zdążył w późniejszym okresie życia naprawić chęcią poszukiwania prawdy historycznej.  Stał się zdecydowanym antykomunistą, walczył o całkowitą lustrację. Znany był z wyrażania kontrowersyjnych poglądów na wiele aspektów II wojny światowej, m.in. głosił, iż ze strategicznego punktu widzenia lepszy dla Polski byłyby sojusz II RP z III Rzeszą. Jako jedyny chyba polski znany historyk ośmielał się poddawać w wątplitwość wiele aspektów tzw. Holokaustu.


ZOB. RÓWNIEŻ:


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=8003 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]