Zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz

W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł profesor Paweł Wieczorkiewicz, jeden z najbardziej niepoprawnych politycznie historyków. Przeżył 61 lat.

Prof. Paweł Wieczorkiewicz był historykiem, sowietologiem, naukowcem Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Specjalizował się w dziejach wojskowości, szczególnie zajmował się historią marynarki wojennej.

Tytuł doktora otrzymał w 1976 roku za pracę pt. „Wielka Czystka a Armia Czerwona”. W 1993 roku habilitował się. Był współpracownikiem „Morza”, „Wojskowego Przeglądu Historycznego” oraz „Nowej Techniki Wojskowej”. Prowadził w telewizji Kino Polska cykl „Poprawka z Historii”, w którym wyjaśniał widzom zakłamanych PRL-owskich filmów, prawdziwą historię Polski.

Pomimo tego, iż pod koniec lat 70. był II sekretarzem POP PZPR na Wydziale Historii UW, swój epizod partyjny profesor Wieczorkiewicz zdążył w późniejszym okresie życia naprawić chęcią poszukiwania prawdy historycznej.  Stał się zdecydowanym antykomunistą, walczył o całkowitą lustrację. Znany był z wyrażania kontrowersyjnych poglądów na wiele aspektów II wojny światowej, m.in. głosił, iż ze strategicznego punktu widzenia lepszy dla Polski byłyby sojusz II RP z III Rzeszą. Jako jedyny chyba polski znany historyk ośmielał się poddawać w wątplitwość wiele aspektów tzw. Holokaustu.


ZOB. RÓWNIEŻ:


Skip to content