Chiny: władze odmówiły wydania rodzinie ciała zmarłego biskupa. Więziono go ponad pół wieku

Aktualizacja: 2015-02-21 11:00 pm

Biskup Cosma Shi Enxiang zmarł w więzieniu w wieku 94 lat. Rodzina nie została nawet poinformowana o dacie śmierci katolickiego duchownego z prowincji Yixian. Przez ostatnich 14 lat – mimo próśb ze strony najbliższych – do rodziny nie dotarła ani jedna informacja o stanie zdrowia biskupa. Nie wiedzieli nawet czy Cosma żyje.

Cosma Shi Enxiang spędził w chińskim więzieniu 54 lata (!). Teraz władze nie wyrażają zgody na wydanie ciała lub prochów zmarłego. Rodzina domaga się oficjalnego przyznania, że duchowny zmarł w więzieniu w wyniku trwających przez lata cierpień, z głodu i wycieńczenia. Ale w warunkach chińskich wydaje się to całkowicie nierealne.

Enxiang był biskupem w pełni popieranym przez Watykan, którego nigdy nie uznawał i nie tolerował komunistyczny reżim w Pekinie. Biskup został powołany w roku 1982 przez papieża Jana Pawła II.

Mimo, że w świetle chińskiego prawa miliony katolików mogą teoretycznie swobodnie wyznawać swoją wiarę, tak naprawdę jedynie Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chin może powoływać biskupów.

Jak informuje Uca News, w tej chwili w Chinach jeszcze jeden katolicki biskup przetrzymywany jest w tajnym więzieniu. Jest nim aresztowany oficjalnie w roku 1997 James Su Xhimin.

Mimo “zaciemnienia informacyjnego” ze strony władz, informacje o śmierci biskupa i problemach z pogrzebem dotarły do wielu chińskich, katolickich rodzin. Od razu słychać było głosy, że człowiek, który spędził za kratkami i w obozach pracy ponad połowę życia powinien po śmierci zostać męczennikiem, a być może nawet świętym.

ChS

Źródło www.asianews.it

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79942 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]