Netanjahu wzywa europejskich żydów do Izraela

Premier Izraela Binjamin Netanjahu wezwał Żydów zamieszkujących kraje Europy do wyjazdu do Izraela. „Żydzi zostali po raz kolejny zamordowani na europejskiej ziemi tylko dlatego, że byli Żydami” – stwierdził.

Oczywiście, Żydzi zasługują na ochronę w każdym państwie, ale my mówimy im, naszym braciom i siostrom: waszym domem jest Izrael. Przygotowujemy się do przyjęcia masowej imigracji z Europy i do tego wzywamy – podkreślił premier Binjamin Netanjahu. – Ta fala ataków będzie dalej trwać, w tym także mordercze antysemickie ataki – podkreślił odnosząc się do śmierci Duńczyka żydowskiego pochodzenia, ochraniającego synagogę w Kopenhadze.

Netanjahu zwrócił się o zatwierdzenie projektu przewidującego przeznaczenie 46 milionów dolarów na integrację Żydów z Francji, Belgii i Ukrainy. Lider Likudu wydał podobne wezwanie po atakach terrorystycznych we Francji. Premier Izraela chce, by dodatkowe środki przeznaczone zostały na sfinansowanie nauki hebrajskiego, kampanię informacyjną, zatrudnienie dodatkowych pracowników i sfinansowanie świadczeń socjalnych.

W roku 2014 z Francji do Izraela wyemigrowała rekordowa liczba Żydów – 6 658. Według oficjalnych danych, w styczniu wniosek o stały pobyt złożyło 1 835 francuskich obywateli. Z kolei z Ukrainy w 2014 roku do Izraela na stałe wyjechało 5 921 osób. Trzykrotnie więcej, niż w roku 2013.

Według izraelskiej opozycji, w ten sposób Netanjahu próbuje wpłynąć na nastroje wśród wyborców przed zbliżającymi się wyborami w marcu. Stanowisko premiera skrytykowali także żydowscy liderzy z Europy. Krytycznie wypowiedź Netanjahu ocenił także duński rabin – Jair Melchion.

Źródło: uronews.com, haaretz.com

mat

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-02-16) | http://www.pch24.pl/netanjahu-wzywa-europejskich-zydow-do-izraela,34005,i.html

Skip to content