Netanjahu wzywa europejskich żydów do Izraela

Aktualizacja: 2015-02-16 9:19 am

Premier Izraela Binjamin Netanjahu wezwał Żydów zamieszkujących kraje Europy do wyjazdu do Izraela. „Żydzi zostali po raz kolejny zamordowani na europejskiej ziemi tylko dlatego, że byli Żydami” – stwierdził.

Oczywiście, Żydzi zasługują na ochronę w każdym państwie, ale my mówimy im, naszym braciom i siostrom: waszym domem jest Izrael. Przygotowujemy się do przyjęcia masowej imigracji z Europy i do tego wzywamy – podkreślił premier Binjamin Netanjahu. – Ta fala ataków będzie dalej trwać, w tym także mordercze antysemickie ataki – podkreślił odnosząc się do śmierci Duńczyka żydowskiego pochodzenia, ochraniającego synagogę w Kopenhadze.

Netanjahu zwrócił się o zatwierdzenie projektu przewidującego przeznaczenie 46 milionów dolarów na integrację Żydów z Francji, Belgii i Ukrainy. Lider Likudu wydał podobne wezwanie po atakach terrorystycznych we Francji. Premier Izraela chce, by dodatkowe środki przeznaczone zostały na sfinansowanie nauki hebrajskiego, kampanię informacyjną, zatrudnienie dodatkowych pracowników i sfinansowanie świadczeń socjalnych.

W roku 2014 z Francji do Izraela wyemigrowała rekordowa liczba Żydów – 6 658. Według oficjalnych danych, w styczniu wniosek o stały pobyt złożyło 1 835 francuskich obywateli. Z kolei z Ukrainy w 2014 roku do Izraela na stałe wyjechało 5 921 osób. Trzykrotnie więcej, niż w roku 2013.

Według izraelskiej opozycji, w ten sposób Netanjahu próbuje wpłynąć na nastroje wśród wyborców przed zbliżającymi się wyborami w marcu. Stanowisko premiera skrytykowali także żydowscy liderzy z Europy. Krytycznie wypowiedź Netanjahu ocenił także duński rabin – Jair Melchion.

Źródło: uronews.com, haaretz.com

mat

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79793 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]