W stolicy Islandii powstanie pierwsza świątynia pogańska

Nowa świątynia będzie poświęcona trzem skandynawskim bóstwom: Thorowi, Odynowi i Frigdze. To inicjatywa bez precedensu pokazujący szybki wzrost popularności skandynawskich bóstw pogańskich na wyspie gejzerów.

Realizacją projektu zajmie się stowarzyszenie propagujące neopogaństwo, oficjalnie uznane przez państwo „Asatruarfelagid”.  – Świątynia stanie na jednym z najwyższych wzgórz okalających naszą stolicę. Musi być zauważalna z daleka. W nowej świątyni będziemy skupiać się na różnych odmianach sił natury i ich „poetyckim” charakterze. Będziemy szukać analogii i  porównywać je do ludzkiej psychiki… – powiedział w czasie konferencji prasowej przewodniczący stowarzyszenia Hilmar O. Hilmarsson, reżyser i twórca muzyki filmowej.

Budowa ma rozpocząć się pod koniec lutego. Nie znamy szczegółów co do wyglądu świątyni. Wiadomo, że posiadać będzie sporą kopułę tak, aby w konkretnych dniach miesiąca i roku do środka wchodziły promienie słoneczne. W świątyni odbywać się będą ceremonie ślubne, ceremonie związane z narodzinami oraz pogrzebowe. Stowarzyszenie poinformowało, że nie będą składane żadne ofiary ze zwierząt.

Zdaniem profesor teologii i etyki Solveig Boasdottir popularność neopogaństwa w Islandii wiąże się z trudnymi od wieków relacja z Kościołem i sekularyzacją społeczeństwa. – Jednak z drugiej strony nie należy zapominać, że wciąż 90 proc. Islandczyków w wieku 14 lat to członkowie bardzo bogatego, poprzez wysokie składki, Kościoła Luterańskiego Islandii – mówi Boasdottir.

Liczba członków stowarzyszenia „Asatruarfelagid” w ciągu ostatnich dziesięciu lat powiększyła się trzykrotnie. Pod koniec ubiegłego roku stowarzyszenie liczyło 2400 członków.

Źródło: „The Guardian”, www.sedmitza.ru

ChS

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2015-02-14) | http://www.pch24.pl/w-stolicy-islandii-powstanie-pierwsza-swiatynia-poganska-,33953,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content