W stolicy Islandii powstanie pierwsza świątynia pogańska

Aktualizacja: 2015-02-14 9:51 pm

Nowa świątynia będzie poświęcona trzem skandynawskim bóstwom: Thorowi, Odynowi i Frigdze. To inicjatywa bez precedensu pokazujący szybki wzrost popularności skandynawskich bóstw pogańskich na wyspie gejzerów.

Realizacją projektu zajmie się stowarzyszenie propagujące neopogaństwo, oficjalnie uznane przez państwo „Asatruarfelagid”.  – Świątynia stanie na jednym z najwyższych wzgórz okalających naszą stolicę. Musi być zauważalna z daleka. W nowej świątyni będziemy skupiać się na różnych odmianach sił natury i ich „poetyckim” charakterze. Będziemy szukać analogii i  porównywać je do ludzkiej psychiki… – powiedział w czasie konferencji prasowej przewodniczący stowarzyszenia Hilmar O. Hilmarsson, reżyser i twórca muzyki filmowej.

Budowa ma rozpocząć się pod koniec lutego. Nie znamy szczegółów co do wyglądu świątyni. Wiadomo, że posiadać będzie sporą kopułę tak, aby w konkretnych dniach miesiąca i roku do środka wchodziły promienie słoneczne. W świątyni odbywać się będą ceremonie ślubne, ceremonie związane z narodzinami oraz pogrzebowe. Stowarzyszenie poinformowało, że nie będą składane żadne ofiary ze zwierząt.

Zdaniem profesor teologii i etyki Solveig Boasdottir popularność neopogaństwa w Islandii wiąże się z trudnymi od wieków relacja z Kościołem i sekularyzacją społeczeństwa. – Jednak z drugiej strony nie należy zapominać, że wciąż 90 proc. Islandczyków w wieku 14 lat to członkowie bardzo bogatego, poprzez wysokie składki, Kościoła Luterańskiego Islandii – mówi Boasdottir.

Liczba członków stowarzyszenia „Asatruarfelagid” w ciągu ostatnich dziesięciu lat powiększyła się trzykrotnie. Pod koniec ubiegłego roku stowarzyszenie liczyło 2400 członków.

Źródło: „The Guardian”, www.sedmitza.ru

ChS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79727 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]