Ultraortodoskyjni Żydzi przeciwko wystawie „Bodies The Exhibition”

Ultraortodoskyjni Żydzi ropoczęli walkę przeciwko wystawie „Bodies The Exhibition”. Złożyli skargę w izraelskim Sądzie Najwyższym. Wystawa, przedstawiająca spreparowane ludzkie ciała, ma zostać otwarta w Hajfie w przyszłym miesiącu. Budzi ona kontrowersje na całym świecie. Objerzało ją już 11 milionów ludzi.
Wystawa, którą zaprojektował amerykański profesor anatomii, przedstawia spreparowane ludzkie ciała i poszczególne narządy. Wystawiono także płuca palacza i wątrobę alkoholika. Ultraortodoksyjni Żydzi zapowiadają, że nie dopuszczą do jej otwarcia. Uznali, że ekspozycja gwałci godność śmierci oraz kłóci się z żydowskim i demokratycznym prawem. Obraża także uczucia religijne ludzi różnych wyznań. Dlatego – ich zdaniem – wolność artystyczna w tym przypadku powinna zostać ograniczona.

Przeciwnicy wystawy wysłali już skargi do Sądu Najwyższego i ministra nauki. Ich protest poparły organizacje humanitarne. Izraelska ZAKA chce, aby policja sprawdziła pochodzenie eksponatów. „Nie mówimy o szkieletach, ale prawdziwych ludzkich ciałach, które są świeże. Przypuszczalnie należały one do chińskich więźniów politycznych” – powiedział Yehuda Meshi-Zahav z organizacji. Dodał, że ta sprawa musi zostać wyjaśniona zanim wystawa zostanie pokazana w Izraelu.

IAR/GJ


Skip to content