Ultraortodoskyjni Żydzi przeciwko wystawie “Bodies The Exhibition”

Aktualizacja: 2009-03-23 10:27 am
Ultraortodoskyjni Żydzi ropoczęli walkę przeciwko wystawie “Bodies The Exhibition”. Złożyli skargę w izraelskim Sądzie Najwyższym. Wystawa, przedstawiająca spreparowane ludzkie ciała, ma zostać otwarta w Hajfie w przyszłym miesiącu. Budzi ona kontrowersje na całym świecie. Objerzało ją już 11 milionów ludzi.
Wystawa, którą zaprojektował amerykański profesor anatomii, przedstawia spreparowane ludzkie ciała i poszczególne narządy. Wystawiono także płuca palacza i wątrobę alkoholika. Ultraortodoksyjni Żydzi zapowiadają, że nie dopuszczą do jej otwarcia. Uznali, że ekspozycja gwałci godność śmierci oraz kłóci się z żydowskim i demokratycznym prawem. Obraża także uczucia religijne ludzi różnych wyznań. Dlatego – ich zdaniem – wolność artystyczna w tym przypadku powinna zostać ograniczona.

Przeciwnicy wystawy wysłali już skargi do Sądu Najwyższego i ministra nauki. Ich protest poparły organizacje humanitarne. Izraelska ZAKA chce, aby policja sprawdziła pochodzenie eksponatów. “Nie mówimy o szkieletach, ale prawdziwych ludzkich ciałach, które są świeże. Przypuszczalnie należały one do chińskich więźniów politycznych” – powiedział Yehuda Meshi-Zahav z organizacji. Dodał, że ta sprawa musi zostać wyjaśniona zanim wystawa zostanie pokazana w Izraelu.

IAR/GJ

Za: prawy.pl

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7964 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]