ONZ przyznaje, że celem tzw. porozumienia klimatycznego jest zmiana obecnego modelu gospodarczego

Aktualizacja: 2015-02-10 10:12 am

Po raz pierwszy w historii ludzkości wyznaczamy sobie zadanie zmienienia w określonym czasie modelu rozwoju gospodarczego, panującego od ponad 150 lat – zadeklarowała ostatnio Chrisitana Figueres, szefowa oenzetowskiej agendy ds. zmian klimatu.

Figueres podkreśliła na konferencji w Brukseli w zeszłym tygodniu, że przekształcenie obecnego modelu rozwoju ekonomicznego jest „najtrudniejszym zadaniem” UNFCCC i nie stanie się z dnia na dzień, podczas jednej konferencji poświęconej zmianom klimatycznym.

Wyraziła nadzieję, że nowy traktat międzynarodowy z Limy zostanie przyjęty na konferencji w sprawie zmian klimatycznych w Paryżu pod koniec tego roku. Ma on być kolejnym krokiem “transformacji” obecnego modelu gospodarczego.

Oprócz traktatu trwają rozmowy nad akceptacją pakietów finansowych i tzw. dokumentów INDC (Intended Nationally Determined Contributions), w których poszczególne kraje deklarują przyszłe zobowiązania redukcyjne zanieczyszczeń oraz sposoby ich realizacji. INDC przewiduje całkowite odejście od paliw kopalnianych na rzecz tzw. energii odnawialnej.

Na spotkaniu klimatycznym, zaplanowanym na koniec tego roku w Paryżu, przedstawiciele poszczególnych krajów mają zaakceptować projekt, który przewiduje nałożenie nowych podatków pod pretekstem przeciwdziałania rzekomym zmianom klimatycznym.

Źródło: unric.org., AS.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79637 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]