Francja: merostwo Publier musi usunąć figurę Matki Bożej

Aktualizacja: 2015-02-7 7:25 am

W 2011 roku, merostwo Publier (Górna Sabaudia) kupiło za 23 tys. euro figurę Matki Bożej, którą ustawiło w parku, na wzgórzu nad Jeziorem Genewskim. Na cokole wyryty został napis: „Matko Boża Lemańska, czuwaj nad swoimi dziećmi”. Po protestach środowisk lewicowych, 29 stycznia br. Trybunał Administracyjny w Grenobles, nakazał usunąć figurę z miejsca w którym się znajduje.

Postawienie figury Maryi w miejscu publicznym ponad 3 lata temu wywołało wściekłość tamtejszych wolnomyślicieli, którzy wnieśli sprawę do sądu przeciwko merowi, Gastonowi Lacroix, domagając się przeniesienia figury z miejsca publicznego. Lewicowy mer poddany silnej presji przyznał się do „winy”, ale stwierdził, że figury nie usunie, nawet gdyby musiał odwoływać się do decyzji Rady Państwa. W końcu zdecydował się ją sprzedać, wraz z terenem, stowarzyszeniu parafialnemu za 35 tys. euro.

Decyzja ta została zaakceptowana przez radę miasta, ale swój sprzeciw zgłosiła prefektura twierdząc, że merostwo powinno najpierw sprzedać figurę, a potem teren. Trybunał Administracyjny w Grenoble przyznał rację prefekturze, nakazując usunięcie figury.

FLC

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79575 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]