Francja: merostwo Publier musi usunąć figurę Matki Bożej

W 2011 roku, merostwo Publier (Górna Sabaudia) kupiło za 23 tys. euro figurę Matki Bożej, którą ustawiło w parku, na wzgórzu nad Jeziorem Genewskim. Na cokole wyryty został napis: „Matko Boża Lemańska, czuwaj nad swoimi dziećmi”. Po protestach środowisk lewicowych, 29 stycznia br. Trybunał Administracyjny w Grenobles, nakazał usunąć figurę z miejsca w którym się znajduje.

Postawienie figury Maryi w miejscu publicznym ponad 3 lata temu wywołało wściekłość tamtejszych wolnomyślicieli, którzy wnieśli sprawę do sądu przeciwko merowi, Gastonowi Lacroix, domagając się przeniesienia figury z miejsca publicznego. Lewicowy mer poddany silnej presji przyznał się do „winy”, ale stwierdził, że figury nie usunie, nawet gdyby musiał odwoływać się do decyzji Rady Państwa. W końcu zdecydował się ją sprzedać, wraz z terenem, stowarzyszeniu parafialnemu za 35 tys. euro.

Decyzja ta została zaakceptowana przez radę miasta, ale swój sprzeciw zgłosiła prefektura twierdząc, że merostwo powinno najpierw sprzedać figurę, a potem teren. Trybunał Administracyjny w Grenoble przyznał rację prefekturze, nakazując usunięcie figury.

FLC

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-02-06) | http://www.pch24.pl/francja--merostwo-publier-musi-usunac-figure-matki-bozej,33842,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content