USA: cukiernicy mogą zapłacić gigantyczną grzywnę za… odmowę upieczenia tortu dla lesbijek

Aktualizacja: 2015-02-4 9:27 am

Właściciele cukierni w Oregonie, którzy ze względów religijnych odmówili upieczenia tortu weselnego dla pary lesbijek, naruszyli przepisy antydyskryminacyjne – postanowił sąd. Zdaniem sędziego, właściciele cukierni nie mieli prawa odmówić usługi, gdyż nie zarejestrowali firmy jako instytucji o charakterze religijnym.

Cukiernia „Sweet Cakes by Melissa” w Portland może zostać obciążona karą grzywny w wysokości 75 tys. dolarów – a może nawet więcej – w następstwie wyroku, który zapadł kilka dni temu w Oregonie. Rozprawa w celu ustalenia wysokości odszkodowania została wyznaczona na 10 marca.

Rzecznik sądu pracy Charlie Burra podkreślił, że „prawo (…) nie pozwala firmom prywatnym na dyskryminację na podstawie ‘orientacji seksualnej’, tak jak nie można legalnie odmówić usługi ze względu na rasę, płeć, wiek, niepełnosprawność lub religię”.

Właściciele cukierni Aaron i Melissa Klein, powołując się na swoje przekonania religijne, odmówili w 2013 roku upieczenia tortu weselnego dla dwóch kobiet. „Biblia zabrania nam głoszenia lub uczestniczenia w działaniach sprzecznych z zasadami biblijnymi, w tym pośrednio w uroczystościach i ceremoniach zaślubin par tej samej płci” – napisali w oświadczeniu dla sądu państwo Klein.

Adwokat reprezentujący cukierników zamierza odwołać się od orzeczenia.

Źródło: newsmax.com, AS.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79473 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]