Aktualizacja strony została wstrzymana

Portugalia przyjmie potomków sefardyjskich żydów

Potomkowie żydów sefardyjskich wypędzeni z Półwyspu Iberyjskiego pięć wieków temu będą mieć prawo do portugalskiego obywatelstwa. Parlament zatwierdził w ubiegłym tygodniu zmiany do ustawy o obywatelstwie i przyjął szereg przepisów wykonawczych. Podobne prawo obowiązuje w Hiszpanii.

Nie powiedziałabym, że jest to historyczna rekompensata, ponieważ uważam, że nie ma możliwości naprawy krzywdy kiedyś wyrządzonej. Raczej należy mówić o przyznaniu pewnego prawa – podkreśliła minister sprawiedliwości Paula Teixeira da Cruz w jednej ze stacji telewizyjnych. Ustawa o naturalizacji potomków żydów sefardyjskich została uchwalona przez parlament już w 2013 roku, jednak nie mogło ona wejść w życie bez odpowiednich przepisów wykonawczych.

Szef gminy żydowskiej w Lizbonie, Oulman Carp, ma nadzieję, że nowe prawo zacznie obowiązywać od połowy tego miesiąca, a najpóźniej na początku marca. Zgodnie z ustawą, rząd nada obywatelstwo potomkom sefardyjskich żydów pochodzenia portugalskiego. Przepisy mają zastosowanie także do nieżydowskich potomków wspólnoty sefardyjskiej, którzy nie chcieli się nawrócić na katolicyzm i opuścili Portugalię w 1536 roku. Obecnie społeczność żydowska w Lizbonie liczy około 800 osób.

Organizacja Nomad Capitalist, która pomaga przedsiębiorcom żydowskim uzyskać obywatelstwo w innych krajach, w 2013 roku podkreślała, że w pierwszej kolejności warto starać się o paszporty czterech krajów europejskich, tj. Polski, Hiszpanii, Włoch i Irlandii. W państwach tych można uzyskać „obywatelstwo przez pochodzenie”. Wystarczy dowieść, że ma się w swojej rodzinie osoby, które urodziły się w danym kraju. Stosunkowo najłatwiej jest uzyskać obywatelstwo w Irlandii. Wystarczy dowieść, że jeden z dziadków urodził się w tym kraju.

Źródło: jpost.com, nomadcapitalist.com, AS.

ZOB. RÓWNIEŻ:

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-02-03) | http://www.pch24.pl/portugalia-przyjmie-potomkow-sefardyjskich-zydow,33726,i.html

Skip to content