W 2014 roku Polska stała się importerem prądu. Zagraniczny jest o 1/4 tańszy

Aktualizacja: 2015-01-24 7:21 pm

W ubiegłym roku Polska została importerem prądu. Dla Polaków jest to rozwiązanie korzystne, bo prąd wytworzony w zagranicznych elektrowniach jest nawet o 1/4 tańszy.

Całkowita wielkość produkcji prądu w polskich elektrowniach spadła w 2014 roku o 3,7% i wyniosła 156,6TWh. Jednocześnie na zagranicznych giełdach zakupiono 2,2 TWh.

Jak się okazuje Polska mimo, iż jest europejską potęgą węglową, ma jedne z najwyższych cen prąd na kontynencie, które są skutkiem wysokich cen tego surowca w polskich kopalniach. Cena 1 MWh na Giełdzie Towarowej w Warszawie wynosi 42-44 euro. Tymczasem w Norwegii 29,5-32 euro, a w Niemczech 32-36 euro.

Niskie ceny prądu w Europie są spowodowane spadającymi cenami ropy i węgla. Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów dodatkowo duży wpływ ma na to przeinwestowanie w sektora odnawialnych źródeł energii, które spowodowało sporą nadwyżkę prądu.

Źródło: forsal.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79298 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]