Biskup Jean-Marie le Vert złożył rezygnację. Nie akceptowali go liberalni duchowni

Biskup francuskiej diecezji diecezji Quimper – ks. Jean-Marie le Vert należący do Wspólnoty św. Marcina – złożył rezygnację. Dlaczego? Był zbyt konserwatywny. Taki jest finał konfliktu hierarchy z liberalnym duchowieństwem we Francji.

W czwartek biskup Jean-Marie le Vert (ur. 1959) złożył rezygnację z zajmowanej dotąd stolicy biskupiej. Tego samego dnia rezygnacja została przyjęta przez papieża Franciszka. Duchowny święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1987, w r. 2005 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji Meaux, a dwa lata później biskupem diecezji Quimper.

Jak czytamy na blogu „Rorate Caeli”, to konserwatywny francuski hierarcha, który popadł w konflikt z liberalnymi duchownymi z własnej diecezji. Nie cieszył się też szczególnym poparciem ze strony części francuskiego episkopatu. Jak przypominają autorzy bloga, w ostatnim czasie papież Franciszek mianował także biskupa-koadjutora dla włoskiej diecezji Albenga-Imperia – jednej z najprzyjaźniejszych dla katolickiej tradycji w tym kraju.

Źródło: „Rorate Caeli”

mat

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2015-01-23) | http://www.pch24.pl/biskup-jean-marie-le-vert-zlozyl-rezygnacje--nie-akceptowali-go-liberalni-duchowni,33538,i.html

Skip to content