Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael naruszył granicę Syrii. Zginął irański generał oraz kilku bojowników Hezbollahu

Izrael rozprawia się z bojownikami Hezbollahu w Syrii. Podczas izraelskiego nalotu w rejonie Al-Kunajtira po syryjskiej stronie Wzgórz Golan zginęło kilku bojowników Hezbollahu, w tym irański generał Moahmmad Ali Allagdadi. Irańska Gwardia Rewolucyjna potwierdziła jego śmierć, zaznaczając, że zginął on w wyniku „nalotu śmigłowców syjonistycznego reżimu”.

W sumie wskutek akcji bojowej Izraela śmierć poniosło sześciu Irańczyków – członków Hezbollahu – w tym Jihad Mughniyeh, syn zamordowanego kilka lat wcześniej dowódcy oddziału, a także Mohammed Issa, odpowiedzialny za działania Hezbollahu w Syrii i Iraku.

Hezbollah zaangażował się w wojnę w sąsiedniej Syrii, walcząc po stronie prezydenta Baszara al-Assada. Analitycy ostrzegają: Tel Awiw musi się spodziewać odwetu ze strony bojowników. Nie będzie to jednak akcja na dużą skalę, ponieważ związana z Iranem organizacja zaangażowana jest w działania bojowe na kilku frontach. Poza Syrią grupa walczy także w Iraku i Libanie.

Izrael, by usprawiedliwić swoją akcję w Syrii – nie po raz pierwszy naruszył granice innego państwa –  przekonywał o „konieczności rozprawienia się z terrorystami, którzy przygotowywali atak na państwo żydowskie”.

Szef Hezbollahu Hassan Nasrallah zagroził odwetem za powtarzające się uderzenia na cele w Syrii. Analityk Walid Charara powiedział, że „nie ma wątpliwości”, że grupa zareaguje i najpewniej uczyni to z terytorium Libanu albo Syrii.

Izrael okupował część terytorium Libanu przez 22 lata, aż do 2000 roku. Oba kraje nadal pozostają w stanie wojny.

W 2006 roku żydzi wszczęli krwawą wojnę z Hezbollahem, w wyniku której zginęło 1200 osób w Libanie, głównie cywilów i około 160 Izraelczyków, w większości żołnierzy.

Źródło: yahoo.com, AS.

Za: Polonia Christiana - pch24.pl ( 2015-01-22) | http://www.pch24.pl/izrael-naruszyl-granice-syrii--zginal-iranski-general-oraz-kilku-bojownikow-hezbollahu,33482,i.html

Skip to content