Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael lobbuje przeciwko MTK

Izraelscy politycy wzywają 122 krajów członkowskich Międzynarodowego Trybunału Karnego do obcięcia finansowania go, po tym jak ogłosił, że rozpoczyna wstępne dochodzenia w sprawie możliwych zbrodni wojennych dokonanych przez żołnierzy reżimu izraelskiego w Gazie w 2014 roku.

Trybunał ogłosił, że w pełnej bezstronności i niezależności zbada możliwe zbrodnie wojenne podczas konfliktu Hamasu z Izraelem w zeszłym roku. Spotkało się to z natychmiastową reakcją izraelskich władz i organizacji syjonistycznych na całym świecie.

W ciągu siedmiu tygodni wojny w Gazie zginęło około 2200 Palestyńczyków, głownie cywilów. Po stronie izraelskiej straty wynosiły 70 osób, głównie żołnierzy. ONZ oraz organizacje praw człowieka twierdzą, że ofiary cywilne konfliktu po stronie palestyńskiej stanowiły 69-75 procent. Izrael twierdzi, że ofiar cywilnych było „zaledwie” 50 procent.

Decyzja o lobbowaniu przeciwko postępowaniu MTK nastąpiła po tym, jak prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, zwrócił się z prośbą do rady Bezpieczeństwa ONZ o ustanowienie rezolucji dotyczącej zakończenia izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, określił wszczęcie postępowania w sprawie zbrodni wojennych mianem „hipokryzji i przeciwieństwa sprawiedliwości”. Premier Netanjahu powiedział, że będą walczyć wszelkimi sposobami przeciwko decyzjom MTK i namawiać do tego innych, z których część jest już przekonana co do słuszności izraelskich racji. Dodał także, że nie pozwolą, by jakikolwiek izraelski żołnierz stanął przed międzynarodowym trybunałem.

Minister spraw zagranicznych Izraela, Avigdor Lieberman, powiedział, że wiele krajów nie wspiera działań MTK. „Będziemy domagać się od naszych przyjaciół w Kanadzie, Australii i Niemczech, aby po prostu przestali finansować trybunał” – powiedział Lieberman w Radiu Izrael. „To ciało nie reprezentuje nikogo, jest organem politycznym. Jest wiele krajów, które uważają, że nie ma uzasadnienia dla istnienia tej instytucji. Podjąłem już rozmowy telefoniczne w tym temacie” – dodał Lieberman.

Lieberman powiedział, że omawiał tę kwestię z kanadyjskim ministrem spraw zagranicznych, Johnem Bairdem, który w niedzielę przebywał w Izraelu. Inny izraelski urzędnik powiedział, że podobny wniosek został wysłany do Niemiec i że należy taki sam przedstawić premierowi Japonii, Shinzo Abe, który również ma wizytować Izrael. Japonia ma największy udział w finansowaniu działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Przedstawiciele Hamasu powiedzieli, że są w stanie dostarczyć trybunałowi dowodów rzeczowych w sprawie przeciwko reżimowi izraelskiemu. Tymczasem wszczęcie postępowania potępiła administracja prezydenta USA Baracka Obamy. Izrael i jego najbliższy sojusznik, Stany Zjednoczone, są członkami MTK, Autonomia Palestyńska ubiega się dopiero o członkostwo w nim.

Na podstawie: reuters.com
http://autonom.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2015-01-20)


Izrael grozi likwidacją Międzynarodowego Trybunału Karnego

Avigdor Lieberman, izraelski minister spraw zagranicznych, w apoplektycznej tyradzie zagroził globalnej instytucji sprawiedliwości mówiąc: „Izrael zlikwiduje ICC” (International Criminal Court). To reakcja na rozpoczęcie śledztwa wobec izraelskich liderów w sprawie zbrodni wojennych dokonanych w Gazie w 2014.

Ludobójczy maniak, rozgniewany Avigdor Lieberman, grozi obaleniem ICC za jego nacisk na globalną sprawiedliwość, po ogłoszeniu dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych.

Trybunał poinformował, że dzisiaj prokuratorzy z ICC otwierają dochodzenie przygotowawczego w sprawie możliwych zbrodni wojennych na palestyńskich terytoriach; jest to pierwszy formalny krok mogący doprowadzić do oskarżeń wobec funkcjonariuszy tam i w Izraelu.

Ustalą oni, czy to śledztwo da podstawy do pełnego dochodzenia w sprawie rzekomych okrucieństw, co może poskutkować oskarżeniami wobec osób albo po izraelskiej, albo palestyńskiej stronie.

„Badanie wstępne to nie śledztwo, a analiza dostępnych informacji w celu osiągnięcia w pełni świadomego ustalenia czy istnieje uzasadniona podstawa do prowadzenia postępowania przygotowawczego na podstawie kryteriów ustalonych w Statucie Rzymskim”, czytamy w piątkowym oświadczeniu trybunału.

Avigdor Lieberman skrytykował decyzję ICC jako „skandaliczną”. Powiedział, że jedynym celem tego dochodzenia przygotowawczego była „próba pozbawienia prawa Izraela do samoobrony przed terrorem”.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon ostatnio potwierdził, że Palestyńczycy formalnie staną się członkiem ICC 1 kwietnia, i że urzędnicy sądowi powiedzieli, iż jurysdykcja będzie sięgać 13 czerwca 2014.

http://www.veteranstoday.com/2015/01/16/israel-threatens-liquidate-international-criminal-court-icc/
Tłum. Ola Gordon.
http://wolna-polska.pl

Groźba Izraela, że „zlikwiduje” (nie wiemy jeszcze, czy prawnie, czy fizycznie…) Międzynarodowy Trybunał Karny nie jest znów aż tak zaskakująca. Żydzi obiecują bowiem, iż zniszczą Europę a nawet cały świat atakiem nuklearnym – czyli broni, której formalnie nie mają – jeśli uznają, iż los Izraela jest w jakiś sposób zagrożony. Nb. największym zagrożeniem dla Izraela, naszym zdaniem, byłoby zaprzestanie pompowania w niego miliardów dolarów rocznie oraz traktowanie tego państwa tak, jak każdego innego państwa na świecie.

Zobacz np:
http://en.wikipedia.org/wiki/Samson_Option (w polskiej Wiki nie udało się nic znaleźć)
http://www.monitor-polski.pl/zydowscy-rasisci-naprawde-chca-unicestwic-europe/
I w wielu innych miejscach na sieci…

Międzynarodowy Trybunał Karny, MTK (ang. International Criminal Court, ICC) – pierwszy w historii ludzkości stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia pojedynczych osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą trybunału jest Haga. Powstał na podstawie przyjętego w nocy z 17 na 18 lipca 1998 Statutu Rzymskiego, wynegocjowanego po pięciu tygodniach obrad w siedzibie Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) w Rzymie. [za Wikipedią]

MTK powstał w celu osądzenia wyimaginowanych „zbrodni przeciw ludzkości” dokonanych przez Serbów na Bogu ducha winnych muzułmanach. Z czasem, jak się wydaje, zaczął się trochę wymykać spod kontroli, choć trudno nam tu cokolwiek spekulować, bo właściwie żówno wiemy.

Admin

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2015-01-20)

Skip to content