Kasprowy Wierch w rękach spółki z Luksemburga

Aktualizacja: 2015-01-21 11:34 am

Majątek Polskich Kolei Linowych zostanie włączony do spółki Polskie Koleje Górskie. Zgodę na operację wydał Resort Spraw Wewnętrznych. Oznacza to, że już wkrótce właścicielem terenów m.in. pod kolejką linową na Kasprowy Wierch stanie się spółka Altura z Luksemburga.

Zastrzeżenia do transakcji zgłosił resort środowiska, ponieważ infrastruktura PKL leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Przeciwko przejęciu nieruchomości przez obcy kapitał protestowały także lokalne władze jak i politycy PiS i SP. Poseł Arkadiusz Mularczyk obawia się o los całej infrastruktury i przejęte nieruchomości.

“Zgoda MSW oznacza tak naprawdę, że cały ten majątek, wraz z gruntami, przechodzi na własność Polskich Kolei Górskich. Oczywiście nazwa „Polskie” jest myląca. W 99 proc. właścicielem Polskich Kolei Górskich jest fundusz z Luksemburga. Ta transakcja od początku budziła nasze poważne zastrzeżenia, ponieważ tak naprawdę sprzedaży podlega najbardziej atrakcyjny majątek turystyczny w polskich górach: w Krynicy, Zakopanym, w Kościelisku, Szczawnicy, Międzybrodziu Źywieckim. Przechodzi to do kapitału zagranicznego” – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

Dwa lata temu PKL zostały sprzedane przez podhalańskie samorządy spółce PKG za 215 mln zł. Większościowym akcjonariuszem PKG została luksemburska spółka Altura.

Reszta akcji trafiła do samorządów. Pod koniec 2014 r. zarząd PKG, złożył do MSW wniosek o przeniesienie własności nieruchomości PKL do PKG.

RIRM

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79233 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]