Netanjahu i Hollande w Wielkiej Synagodze. Izraelski prezydent: gratuluje Francji walki z „nowym antysemityzmem”

Aktualizacja: 2015-01-13 10:46 am

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu i prezydent Francji, François Hollande zamanifestowali poparcie dla wspólnoty żydowskiej wchodząc do Wielkiej Synagogi w Paryżu. Zostali owacyjnie przywitani przez zgromadzonych. Ściskali w dłoniach flagi Izraela i wznosili okrzyki: „Izrael przeżyje, Izrael zwycięży”.

W Wielkiej Synagodze, obok szefów państw Izraela i Francji byli też obecni francuski premier, Manuel Valls oraz były prezydent Nicolas Sarkozy. W zebraniu w synagodze uczestniczyli również: przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, Claude Bartolone, Senatu, Gérard Larcher, mer Paryża, Anne Hidalgo oraz przedstawiciele wyznań religijnych, w tym arcybiskup Paryża, kardynał Vingt-Trois wraz z byłym przewodniczącym Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego, Mohammedem Moussaoui. Obecny był też imam Drancy – gminy, w której w okresie niemieckiej okupacji znajdował się obóz przejściowy dla Żydów.

Korzystając z okazji, Benjamin Natanjahu pogratulował zdecydowanej postawy i determinacji prezydenta François Hollanda i Manuela Vallsa przeciwko „nowemu antysemityzmowi i terroryzmowi”.

Z kolei premier Francji podziękował Lassannie Bathly, muzułmańskiej pracownicy żydowskiego sklepu, która uratowała pięciu jego klientów. – Naszym wspólnym wrogiem jest islam radykalny, ekstremistyczny, ale nie islam normalny – deklarował Emanuel Valls.

Podczas ceremonii w Wielkiej Synagodze oddano hołd 17 ofiarom zamachu paryskiego, w tym trzem Żydom, zabitych podczas ataku na żydowski super market. Ich zwłoki został przewiezione do Izraela.

Dzisiaj, Panie Prezydencie Republiki, Francja, w tym francuscy Żydzi, wyszła na ulice na rzecz demokracji i wolności słowa, dla „Charlie Hebdo” i dla policji – głosił przewodniczący Konsystorza, Jöel Mergui. Dodał, że „ofiary zamachów zginęły za wolność słowa, dlatego, że były Żydami”.

Dla Jöela Margui, terroryzm „ma na imię dżihadyzm i islam radykalny”. Wyraził przy tym sympatię dla „muzułmanów, którzy są naszymi przyjaciółmi”.

Nienawiść w stosunku do Żydów, do demokracji, do Państwa, jest tą samą nienawiścią – mówił przewodniczący Konsystorza.

FLC

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79090 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]