Imię dziecka nie będzie musiało wskazywać na jego płeć. Nowe przepisy od 1 marca

Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 1 marca 2015 roku, rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona obce oraz takie, które nie wskazują wyraźnie na płeć.

Od 1 marca 2015 r. zacznie obowiązywać nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. – Skoro żyjemy w globalnej wiosce, dlaczego mielibyśmy ograniczać rodziców w nadawaniu imion dzieciom? – stwierdził Tomasz Brzózka, prezes Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej. Dotychczas nie można było nadawać dzieciom imion, które nie określają płci.

Teraz to się zmieni – zapewnia Brzózka. – Wiadomo jednak, że wszystko jest w granicach rozsądku i że nikt nie zgodzi się na nadanie chłopcu na imię Katarzyna – podkreśla.

Od marca będzie można wziąć także zawrzeć tzw. ślub cywilny – za dodatkową opłatą w wysokości tysiąca złotych – poza Urzędem Stanu Cywilnego. Miejsce zawarcia związku musi jednak gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Źródło: gazeta.pl

luk

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-12-30) | http://www.pch24.pl/imie-dziecka-nie-bedzie-musialo-wskazywac-na-jego-plec--nowe-przepisy-od-1-marca,32998,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content